Vitaly Mansky: Svedok zločinu sa stáva jeho spolupáchateľom

Vďaka Filip Remunda z HYPERMARKET FILM a Filmtopia sme sa spojili aj s režisérom. Vitalij Manskij sa nám vo videu pred premietaním filmu Svedkovia Putinovi prihovorí z Lotyšska, kde aktuálne pripravuje medzinárodný dokumentárny festival IDFF Artdocfest / Riga.

Pred osemnástimi rokmi Vitalij Manskij ako dvorný kameraman predvolebnej kampane Vladimíra Putina vedome prijal úlohu popularizátora nastupujúcej moci a v rámci nepriznanej predvolebnej kampane vytvoril sugestívny obraz dobrosrdečného vládcu.

Mali ste obavy alebo strach, keď ste dokončili film Svedkovia Putinovi? Pretože tam používate aj zábery, ktoré sa nedostali do schváleného filmu o Putinovi.

Som normálny, živý človek so všetkými pocitmi, vrátane samozrejme pocitu strachu. 

Ale musím povedať, že keď si si istý tým, čo robíš, pocit strachu sa nehromadí. On nevyvoláva taký tlak na teba a tvoje povedomie. Preto som robil, to čo som robil, ale robil som to opatrne. 

Áno, musím povedať že až do konca práce na filme nikto nevedel, až na veľmi úzky kruh ľudí, o tom že tento film vzniká. Dokonca aj celá byrokratická zložka ktorá bola potrebná, keďže išlo o koprodukciu, a dostávali sme podporu od rôznych organizácii, čo obnášalo aj odovzdávanie synopsy a iné- všade bolo dohodnuté, že sa odovzdávajú papiere ktoré opisujú film, ale iný film, nie ten ktorý sme robili a spravili. Dúfam, že to bola odpoveď na vašu otázku.

Kto podľa vás môže zastaviť Putina, keď sme tak blízko atómovej hrozby? Je možné, že jedine Rusko dokáže zastaviť Rusko? 

Celkovo si myslím, v ideálnom prípade, aj keď chápeme že ideálny svet neexistuje, ale aj napriek tomu, v ideálnom prípade Putina musia zastaviť Rusi. Keď hovorím Rusi, myslím tým ľudí žijúcich v Rusku a ľudí v celom svete, ktorí majú Ruské pasy. Čiže tým myslím aj seba. 

Ale vzhľadom na to, že Putin už vyše dvadsať rokov má vlasť v hrsti, uzurpoval si ju, dá sa povedať, nádej na- a je jasné že žiadne volebné cesty ani nič podobné, hlavne od začiatku tejto vojny- o tom sa až hanbím hovoriť. 

V skutočnosti Rusi môžu zastaviť vojnu, ak odstránia túto vládu. Ak odstránia Putina. 

Ale keďže spoliehať sa na Rusov, ja by som v kontexte vojny, v kontexte tankov, ktoré idut na Kyjev, zbraní ktoré bombardujú Ukrajinu a zabíjajú ľudí, deti, ženy, sú potrebné oveľa očividnejšie a efektívnejšie kroky na to, aby sa zastavil Putin. Ale to už nechávam na vašu predstavivosť.

Momentálne je veľa ľudí nútených opustiť svoj domov na Ukrajine. Vy ste boli v podobnej situácii. Aké boli okolnosti vášho odchodu z Ruska?

Ja som nebol v podobnej situácii, lebo som bol vo veľmi komfortnej situácii. Ja som cítil v momente kedy anexovali Krym všetko čo bude určite nasledovať.  Takže som dosť komfortne sadol na lietadlo, odletel do pokojnej Európskej krajiny— dostal som tam povolenie na pobyt a dokonca niektorí ľudia, nie mnohí ale niektorí ľudia ktorí sa ocitli okolo mňa sa čudovali a nepríjmali a nechápali tento krok. Ale nebola to evakuácia, nebola to záchrana môjho života pred bombardovaním. Nebola to taká evakuácia, ktorú teraz zažívajú vrátane mojich príbuzných tí, ktorí sa práve nachádzajú na Ukrajine. Takže nie, ja by som neporovnával tieto okolnosti.

Ak správne chápem, dali ste mi tri otázky pred zhliadnutím filmu Svedkovia Putinovi. 

Áno, možno— možno, viete, ja nechcem spoilovať, ale na konci filma bude povedaná kľúčová fráza, ktorú mnohí nepočuli dodnes. Ona spočíva v tom, že svedok zločinu sa stáva jeho spolupáchateľom. Preto sa aj film nazýva Svedkovia Putinovi. 

Ja som rád že ste dnes prišli aby ste pochopili osobnosť tohto úplne natívneho človeka a nesporne vojnového zločinca ktorého miesto je na lavici odsúdených v Haagu. 

Ďakujem za pozornosť.