Tabuľa: Vývoj predstáv o vesmíre v novoveku

Ako ľudstvo zistilo, že Zem nie je stredom vesmíru? Prednáša profesor a fyzik Peter Ballo.

O tom, ako sa vyvíjali predstavy o vesmíre v novoveku a aký vplyv malo toto poznanie na vývoj modernej vedy bude prednášať profesor Peter Ballo z FEI STU – fyzik, ktorý si okrem technických rád kladie aj rôzne historické a filozofické otázky.
___

Existuje bonmot o dejinách vedy, podľa ktorého všetci veľkí vedci mali jednu veľkú myšlienku, len Isaac Newton mal tri. “Ak som videl ďalej, bolo to preto, že som stál na pleciach obrov,” napísal Newton v liste Robertovi Hookovi roku 1676 a tými obrami mal zrejme na mysli aj otcov zakladateľov modernej vedy: Mikuláša Koperníka, Tycha Braheho, Johannesa Keplera a Galileo Galileiho. Aké boli ich veľké myšlienky? Aká je súvislosť medzi ich výsledkami a výkonom Isaaca Newtona, keď sformuloval svoje slávne tri pohybové zákony?

___

Dnes prechod od predstavy Zeme ako stredu vesmíru smerom k heliocentrizmu zvykneme nazývať aj ako “Kopernikovský obrat” . V dejinách vedy sa toto pomenovanie neskôr vžilo aj ako vzorový príklad vedeckej revolúcie a zmeny paradigmy, ktorá má za následok, že o svete – napríklad o mieste planéty Zem vo vesmíre a človeka v ňom – uvažujeme celkom inak, než mudrci v staroveku.

___
Okrem toho, nová predstava o usporiadaní vesmíru je zároveň základným kameňom modernej vedy postavenej na pozorovaní a experimentoch, čo v dôsledku viedlo k tomu, že od vedcov dnes už neočakávame dogmatizmus, že nám poskytnú konečné a jediné správne odpovede na všetky otázky, ale naopak: očakávame otvorenosť a schopnosť klásť si nové dobré otázky a v odpovediach na ne nás už nijako neprekvapuje, ak aj dôjde k vyvráteniu doterajších hypotéz.

Vstup na podujatie v interiéri je povolený iba s rúškom. V priestoroch NC sú k dispozícii bezkontaktné dezinfekcie.
Pri organizovaní podujatia sa riadime aktuálnymi nariadeniami Úradu verejného zdravotníctva SR.
Ďakujeme, že zostávate zodpovední!

___
Podporiť môžete nielen program, ale aj dokončenie unikátneho verejného parku v Bratislave – www.sutnapark.sk.
Partnerom živej kultúry v Novej Cvernovke je Nadácia VÚB.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislavy.