Festival Nasuti III – online

Zdielať

Tretí ročník festivalu súčasného umenia a udržateľnosti, ktorý bol inšpirovaný suťou – nahromadeným materiálom z rekonštrukcie bývalej chemickej školy – sa vzhľadom na aktuálne epidemiologické opatrenia uskutoční online.

Témou festivalu je degrowth.
Bezrastová ekonomika alebo nulový rast (décroissance po francúzsky, degrowth po anglicky) má viacero aspektov: je to filozofia, politická ekológia, ekologické hnutie a ekonomická teória, ktorá zahŕňa limity biosféry do ekonomiky.
Festival poskytne priestor pre rôznorodé spracovanie témy v rámci výstavy súčasného vizuálneho umenia (objekty, inštalácie, sound-art) a online diskusií.
Zámerom festivalu Nasuti je zvyšovať povedomie o aktuálnych ekologických problémoch a riešeniach. Vznikol ako prvý festival súčasného umenia s environmentálnym zameraním na Slovensku a spája kreativitu, umenie, dizajn, inovácie a ekologické myslenie.

___

Umenie:
Amalia Roxana Filip, Jan Nálepa, Boris Vitázek, Gabriela Zigová
Woven (Danica Pišteková, Veronika Trnovská, Marianna Maczová a Anna Cséfalvay)
Juraj Hariš
Kurátorky:
Diana Klepoch Majdáková, Zuzana Duchová
____
PROGRAM
13.00 – 19.00
Sprístupnenie výstavy Attack Decay Sustain Release v Zborovni (Nová Cvernovka), ktorá potrvá do 23. novembra.
13.00 – 14.30
GREEN FUNDING / online debata č. 1 – live stream
Ako budeme grantovať ekologicky?
Musí byť umenie zelené?
Róbert Špoták (FPU), Daniel Péter (IVF), Michal Sládek (Pohoda Festival), moderuje Natália Derner Urblíková.
15.00 -16.30
Udržateľný dizajn budúcnosti / online debata č. 2 – live stream
Ako implementovať najnovšie poznatky techniky do dizajnérskej a architektonickej tvorby a byť eko – s predstavením nového Suťoparku.
Pri predstavení našich hostí urobíme oblúk od lopaty až po umelú inteligenciu. Prídeme až k takým základným otázkam, ako môže váš dizajn zlepšiť životy ľudí do budúcna? Čo s pandémiou? Ako budeme ďalej žiť? Aký dizajn by nám pomohol? Máme riešiť len online/ digital? Čo bude s fyzickým prostredím?
Juraj Hariš (Nová Cvernovka), Michala Lipková (FA STU), Lenka Hámošová (Uroboros, Praha), moderuje Zuzana Duchová.
17.00 – 19.00
Nestrácajme čas: Degrowth / online debata č. 3 – live stream
Čo to vlastne je ako tento pojem preložiť do slovenčiny a najmä slovenskej praxe?
Michal Lehuta (Makroekonóm VÚB), Eva Fraňková (odborná asistentka na katedře Enviromentálních studií MUNI Brno), Nicolas Giroux (Bystro.org), moderuje Boris Meluš (Nová Cvernovka) a Diana Majdáková.

____

Výstavný projekt Attack Decay Sustain Release vzniká pre festival NASUTI v Novej Cvernovke reagujúc na jeho tohtoročnú hlavnú tému “degrowth”.

Pojem prevzatý zo syntetickej hudobnej produkcie opisuje dynamický priebeh zvuku a je symbolickou paralelou organického životného cyklu, ktorý môže (ale aj nemusí) byť odpoveďou na súčasné dianie pravdepodobne smerujúce k civilizačnému kolapsu.

Na výstave pracujú Amalia Roxana Filip, Jan Nálepa, Boris Vitázek a Gabriela Zigová pod kurátorským vedením Diany Klepoch Majdákovej. Ide o site-specific výstavný projekt, environment pozostávajúci z objektov a zvukovo-svetelných inštalácií.

Zámerom je vytvoriť autonómne, v čase sa vyvíjajúce prostredie, situáciu spájajúcu prírodné s umelým, zvuk s vizuálnym vnemom, organické procesy s technologickými, motív deštrukcie s opätovným vznikom, senzuálny zážitok so spracovaním a prijatím vedeckých faktov.

V projekte narábame s princípom zrovnoprávnenia všetkých súčastí organických i anorganických procesov a ich zlúčenie do jedného nekonečného cyklu, v ktorom na konci dominantný prvok zaniká a dáva tak priestor novému. Motív, ktorý môže byť pre človeka a jeho éru rovnako zničujúci, ako oslobodzujúci.
____

Z dôvodu opatrení proti šíreniu koronavírusu diskusia prebehne bez účasti publika. Celé podujatie budete môcť sledovať online.

Ďakujeme, že zostávate zodpovední!
____

Podporiť môžete nielen program, ale aj dokončenie unikátneho verejného parku v Bratislave – www.sutnapark.sk.
____

Nadácia VÚB – partner živej kultúry v Novej Cvernovke vám prináša umenie Nasuti.

Online odujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Partnermi online podujatia sú aj Creative Europe Desk Slovensko, Corwin a bittner.