MFK Bochum: recycling embodiment

Zdielať

MFK Bochum: recycling embodiment

Performance “recycling embodiment” ako výstup z rezidencie uvedieme tentokrát naživo v Telocvični.

MFK Bochum, teda Marlene Ruther, Franziska Schneeberger a Katarína Marková sa v rámci proejktu “recycling embodiment” stretli v Telocvični na troj týždňovej rezidencii v rámci Residance 2021.
Ich rezidencia prebiehala počas koncoročného lockodwnu, kedy bolo zatvorené naozaj všetko…
___
Výstup z rezidencie bol ako jediné riešenie online artist talk.
___
Skupina MFK Bochum označuje svoju umelecko-performatívnu prax slovom „tréning”. Tréning zvyčajne predstavuje náročnú športovú činnosť. My športový horizont tréningu zachovávame a trénujeme naše svaly. Napriek tomu chápeme význam tréningu v širšom kontexte. Našu umeleckú prax vnímame ako neustály tréning kolektívnosti a vzájomného jednania, aby sme boli schopné formulovať odpovede na to, ako prežiť v zničenom svete.
___
Stretávame sa pri diaľnici A40 v Porýni, aby sme hudbou, zvukmi a pohybom reagovali na hluk neustále prítomný v našom každodennom živote. Trasieme sa vo verejnom priestore, ktorým rozvibrovávame častice v atmosfére. Aktivujeme tým našu telesnosť a citlivosť, zároveň emitujeme elektróny a sme tak v neustálej komunikácii s ľudskými, mimoľudskými, anorganickými ,organickými telami, hmotami, svetmi. Trénujeme uvedomenie poróznych hraníc.
___
Počas pandémie nás ohúrila zmena podmienok a bleskurýchla adaptácia tvorkýň a tvorcov a prestup tanca a performancie do virtuálneho priestoru. Stav tvorby v pandemickom čase, napriek možnosti streamu, nekonečnosti a dostupnosti online priestoru, sme vnímali ako stav uzatvárania sa. Komunikácia, výmena myšlienok, pohybu či zdieľanie priestoru, diskusia s inými kolegyňami a kolegami nenastáva už takmer dva roky. Impulzy, ak vôbec nejaké sú, sú akési „zoom-ovo” – „obrazovkovo“ ploché. Pri sledovaní online produkcií sme preto začali uvažovať nad tým, ako je možné čisto vizuálnu skúsenosť z tanečných inscenácií, z ktorých sa na nás nepreniesli vibrácie hýbajúcich sa tiel, opäť posunúť k reálnej fyzickej skúsenosti.
___
Ako jednu z možností navrhujeme imitáciu, kopírovanie, privlastňovanie si a sampling pohybu z obrazoviek. Túto stratégiu sme nazvali tzv. recycling embodiment. Ide o špekulatívnu a pomerne banálnu stratégiu, pri ktorej budeme dielo pôvodne prenesené do videa opäť vytvárať ako reálny fyzický a priestorový zážitok. Vznikne tým nielen šanca vytrhnúť ho z dvojdimenzionálnej podoby, ale získať s ním fyzické a intímne prepojenie. Hľadáme tým aj možnosť, akým spôsobom sa opäť zapojiť do aktívnej výmeny s inými tvorkyňami, skupinami, umelcami.
___
Súčasná situácia, vojna na Ukrajine a jej sprostredkovanie cez rôzne vizuálne médiá tlačí prax „recycling embodiment“ do nových polôh. Ako a čo môžeme ďalej imitovať, kopírovať, privlastňovať si a samplovať a na čo sa to vlastne pozeráme?
___
Vstupné dobrovoľné
___
Vstup do interiéru je povolený iba s respirátorom.
V priestoroch sú k dispozícii bezkontaktné dezinfekcie.
Partnerom projektu je Bratislavský kraj a Nadácia Cvernovka.