Večer dramatizovaného čítania z pripravovanej inscenácie Socializmus s teplou tvárou od dramatika Andreja Kuruca. Texty budú čítať Peter Tilajčík, Lenka Libjaková a bude ich sprevádzať tanečná performance, ktorú si pre túto príležitosť pripravil Lukáš Zahy.
História, o ktorej učebnice mlčia. Ešte do 15. októbra môžete navštíviť jedinečnú výstavu Loading:love vo vstupnej hale Novej Cvernovky (Račianska 78). Vstup je voľný.
_._._._
Jej sprievodným podujatím bude aj večer dramatizovaného čítania z pripravovanej inscenácie Socializmus s teplou tvárou od dramatika Andreja Kuruca. Texty budú čítať Peter Tilajčík, Lenka Libjaková a bude ich sprevádzať tanečná performance, ktorú si pre túto príležitosť pripravil Lukáš Zahy.
_._._._
Socializmus s teplou tvárou bude mať premiéru v decembri 2020 a tematicky nadväzuje na výstavu Loading:love. Ako sa žilo LGBT ľuďom za socializmu? Skrývali sa, museli podstupovať neľudské terapie a nesmelo nadväzovali nové vzťahy nevediac, komu môžu dôverovať. Na detaily o ich súkromí medzitým striehla Štátna bezpečnosť. Podarilo sa im nájsť dôstojný život? Osudy postáv v hre sú inšpirované skutočnými príbehmi z čias socialistického Československa.
_._._._
Tanečný performer Lukáš Zahy, študoval na Vysokej škole muzických umení v Bratislave. Spolupracoval a nechal sa ovplyvniť divadlami a ľuďmi ako Marta Poláková, Juraj Korec, Andrej Petrovič, Peter Šavel, Andrej Dúbravský, Debris Company, Neil Curtis a iní. Rád experimentuje s vizuálnymi umelcami a tieto skúsenosti ďalej využíva vo vlastnej choreografickej tvorbe.
_._._._
Andrej Kuruc vyštudoval psychológiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Od roku 2015 pracuje v Inštitúte pre výskum práce a rodiny. Založil ľudskoprávne divadlo NoMantinels, ktoré zobrazuje na divadelných doskách príbehy teplých ľudí. Vyhral súťaž Dráma 2005 a získal prémiu v súťaži Poviedka 2010. Tiež zastrešuje vydávanie magazínu QYS. Medzi jeho divadelné hry patria Keby veci boli tým čím sú a More v miske.
/
Láska a sloboda prejaviť ju vždy patrili medzi fundamentálne ľudské potreby, bez ktorých si málokto dokáže predstaviť šťastný a zmysluplný život.
/
Napriek tomu sa ešte aj dnes stretávame s tým, že ľudia menšinovej orientácie sú v našej spoločnosti vnímaní ako cudzí element, ktorý v našich dejinách nemá svoje miesto.
/
Keď niektorí tvrdia, že homosexualita a LGBT sú trendy, ktoré “prišli zo Západu”, niet sa čomu diviť – naše učebnice dejepisu na tento kus histórie úplne zabudli. Akým prekážkam v minulosti čelili muži, ktorí milovali mužov a ženy, ktoré ľúbili ženy?
/
Našli svoju životnú lásku v čase, keď spoločnosť prenasledovala ich ľudskú prirodzenosť? Kto boli prví ľudia v Československu a Maďarsku, ktorí sa rozhodli viesť etický boj za ich dôstojnosť a právo na sebaurčenie?
/
Táto výstava odkrýva nepoznané príbehy zakázanej lásky za posledných sto rokov na našom území, ktoré sa nám razantne a aktuálne prihovárajú aj dnes.
/
Autori výstavy Loading: love:
Jana Jablonická-Zezulová, Eugen Korda
Garanti projektu: Róbert Pakan, Andrej Kuruc, Péter Hanzli, Marie Janoušková
Autori odborných podkladov a historický výskum: Jan Seidl, Judit Takács, Jana Jablonická-Zezulová
Art direction: Eugen Korda
Produkcia a manažment: Nikola Tokárová, Róbert Pakan
Autor videí: Boris Adamčík
Produkcia výstavy Nová Cvernovka: Boris Meluš, Peter Liška
/
Výstavu finančne podporili:
Europe for Citizens Fund of Programme, Visegrad Fund,
Fond na a podporu umenia, Ministerstvo spravodlivosti SR, Bratislavský samosprávny kraj a Nadácia mesta Bratislavy.
Zahraniční partneri projektu: Háttér Society, Post Bellum o.p.s., Regional Info Center (RIC), Equal Rights Association for Western Balkans and Turkey
Ďalší partneri: Nová Cvernovka, Magazín QYS