Ako som sa stala partizánkou (SR/ČR, r. Lacková) + diskusia

Dokument o Rómoch a Rómkach v odboji, ktorí napriek tomu, že bojovali aj za našu slobodu, upadli do zabudnutia. Pokračovať budeme diskusiou s etnografkou, historikom, romistom a s režisérkou filmu.

18:00 film “Ako som sa stala partizánkou”
19:45 diskusia “Rómovia a Rómky počas 2. svetovej vojny”
___
O premietaní
Téma dokumentu úzko súvisí s rodinou režisérky Very Lackovej. Od babičky poznala príbeh svojho pradeda, ktorý bol rómsky partizán. Kvôli tomu, že bol v odboji, mu počas vojny vyvraždili šesťčlennú rodinu – dve bábätká, dve staršie dcéry, manželku aj matku. On sám bol v tej dobe v koncentračnom tábore a dozvedel sa o tom, až keď sa dostal domov. Po vojne sa znova oženil so ženou s podobným osudom – Nemci jej zavraždili muža. Pradedo s ňou mal tri dcéry a najmladšia z nich bola režisérkina babička.
Vstupné na premietanie
4€ predpredaj
5€ na mieste
Rok výroby: 2021
Trvanie: 90 min.
___
O diskusii
14. marca 1939 bol slovenským snemom vyhlásený Slovenský štát. Táto udalosť zásadne zasiahla do životov všetkých jeho obyvateľov a obyvateliek, vrátane Rómov a Rómiek. Na jednej strane to boli perzekúcie tejto etnickej skupiny, na druhej strane sa mnohí z nich aktívne zapojili do odboja alebo partizánom pomáhali.
O tom, čo o ich osudoch počas 2. svetovej vojny vieme, porozprávajú:
⇾ Vera Lacková, režisérka, scenáristka, producentka aj protagonistka filmu
⇾ Zuzana Kumanová, etnografka a poradkyňa ministerky spravodlivosti
⇾ Arne B. Mann, etnológ a romista
⇾ Ján Hlavinka, historik a riaditeľ Dokumentačného strediska holokaustu
Vstup na diskusiu je voľný
__
Vstup do interiéru je povolený iba s respirátorom.
V priestoroch sú k dispozícii bezkontaktné dezinfekcie.
__
Partner živej kultúry v Novej Cvernovke je Nadácia VÚB.
Z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislava.
Realizované s finančnou podporou predsedu vlády Slovenskej republiky.
__
Sme svedkami opakujúcich sa vojnových zločinov

Aké je to byť Rómom v strednej alebo východnej Európe? Prečo ľudia Rómov nevnímajú ako hrdinov, aj keď robia hrdinské činy? Aj tieto otázky si kládla režisérka Vera Lacková počas tvorby filmu Ako som sa stala partizánkou. A kladie si ich aj dnes. Pred 77 rokmi sa skončila 2. svetová vojna v Európe. V súčasnosti sme opäť svedkami vojnových zločinov. Opäť sme svedkami diskriminácie rómskej menšiny alebo zosmiešňovania jej hrdinských činov. 14. marca si pripomíname založenie prvej Slovenskej republiky, a práve preto v Novej Cvernovke premietneme film Ako som sa stala partizánkou, po ktorom bude diskusia s jeho tvorcami. Dnes totiž vidíme, ako veľmi je dôležité rozprávať sa o vojnových zločinoch. 

Nedávno sa na sociálnych sieťach šírila správa, že Rómovia na Ukrajine ukradli ruský tank. Neukradli ho, ale zmocnili sa ho. Kým z farmárov, ktorí robia to isté, sú hrdinovia, Rómovia sú zlodeji. S diskrimináciou sa stretávajú aj niektorí rómski utečenci. Na rozdiel od etnických Ukrajincov počas úteku z Ruskom okupovanej krajiny sa stretávajú s predsudkami v krajinách, ktoré poskytujú utečencom ubytovanie a ďalšiu podporu. Rómske ženy s deťmi odmietajú ubytovať, odviezť autobusom alebo ich bezdôvodne vyhodili z ubytovne určenej pre utečencov.  „Film Ako som sa stala partizánkou som tvorila s vedomím dôležitosti neopakovania rovnakých chýb ako v minulosti pre neakceptovanie inakosti a odlišnosti názorov, pretože na to doplácajú v konečnom dôsledku nevinní ľudia. V súvislosti s dnešným dianím na Ukrajine mi príde môj film  ešte intenzívnejší,“ hovorí režisérka Vera Lacková. 

Film Ako som sa stala partizánkou jej pomohol zostať v kontakte s koreňmi rodiny.  Vďaka rozprávkam, ktoré jej rozprávala babička, sa dozvedela o skutkoch svojho pradeda, ktorý bol partizánom. „Je to veľmi osobný až intímny film. Hovorím v ňom totiž o osude môjho pradeda, vďaka ktorému som objavila príbehy ďalších rómskych partizánov. ”  Ich dramatické osudy zďaleka nie sú také, aké sa hovoria deťom. Ani tie, ktoré sa odohrali počas vojny, ale ani tie, ktoré sa odohrali po nej. „Diskriminácia a rasizmus sú stále súčasťou rómskeho života. Nik s tým nič neurobil po vojne a nerobí ani dnes. V spoločnosti rezonujú rovnaké názory ako pred vojnou alebo počas nej, čo považujem za mimoriadne nebezpečné. Najmä v súčasnej dobe, kedy vidíme, že sa opakujú chyby minulosti.“ myslí si režisérka filmu.

Dlhé roky sa o Rómoch hovorilo hanlivo. Deti sa strašili vetami: „Počkaj, ukradnú ťa cigáni!“ alebo „Keď ma nebudeš poslúchať, predám ťa cigáňom!“ Zároveň akákoľvek téma o nacistických krivdách spôsobených rómskej menšine bola tabu. Koncentračné tábory, vypaľovanie domov, vraždenie rodín… Komunisti nechceli mať rómskych hrdinov či obete nacizmu. História na nich zabudla. „Akoby sa s nami Rómami nerátalo,“ hovorí Vera Lacková. „Pritom rómska kultúra vplýva a obohacuje kultúry krajín, kde Rómovia žijú. Pekným príkladom je Španielsko a tanec flamenco. Sotvakto vie, že pochádza od Rómov.“ 

 Vera Lacková chce zmeniť pohľad na rómsku komunitu, aby sa o nej informovalo aj zvnútra, nielen zvonku ako doteraz. Jej motiváciou je okrem iného aj nabúrať dlhodobý stereotyp o Rómoch ako obyčajných obetiach nacizmu. „Skutky mnohých Rómov sú nad rámec histórie menšinového etnika a sú zaslúžene súčasťou európskych dejín.“

Film Ako som sa stala partizánkou si budete môcť pozrieť v pondelok 14. marca o 18:00 v Novej Cvernovke. Súčasťou projekcie je diskusia s režisérkou Verou Lackovou, etnografkou a poradkyňou ministerky spravodlivosti Zuzanou Kumanovou,  romistom a etnológom Arne B. Mannom.  

Viac informácií o podujatí nájdete na stránke www.novacvernovka.eu a o filme na stránke www.filmpartizanka.eu.