Naprší & Spláchne
V Novej Cvernovke sme zachytili hektolitre dažďovej vody. V areáli ich využijeme opäť – na splachovanie či polievanie záhrady a parku
V Novej Cvernovke sme sa na výdatné zrážky pripravili vopred – ekosystém vodozádržných opatrení, ktorý vznikal niekoľko posledných mesiacov, sa osvedčil a prispel k odľahčeniu kanalizácie na Račianskej ulici.
Odvod dažďovej vody a následné preťaženie kanalizačného systému býva zásadným problémom práve počas silných a návalových dažďov čoho dôsledkom je zatopenie postihnutých oblastí. Okrem nepripravenosti súčasného systému na dopady zmeny klímy ide zároveň o prejav plytvania čoraz vzácnejším prírodným zdrojom. Riešením tohto problému môžu byť vodozádržné opatrenia. Samotný projekt Naprší & Spláchne je príkladom realizácie environmentálneho prístupu, ktorý by mohol byť bežnou súčasťou všetkých nových aj starých budov.
“Keďže každý problém je zároveň príležitosť sme radi, že sa nám podarilo prvú fázu vodozádržných opatrení v areáli Novej Cvernovky uviesť do prevádzky akurát včas. V rámci projektu Naprší & Spláchne, na ktorom náš tím pracuje už niekoľko mesiacov, sú v kampuse Novej Cvernovky umiestnené prvé 4 retenčné nádrže. Po ich dopojení na časť strechy sme už počas prvej daždivej noci zo štvrtka na piatok naplnili 11 tisíc litrami zrážkovej vody prvú z nich,” povedal Boris Meluš z Novej Cvernovky.
Hlavnou ideou projektu Naprší & Spláchne je vybudovanie komplexu retenčných nádrží na zachytávanie dažďovej vody a jej následne využitie pri splachovaní vo verejných toaletách a pri polievaní komunitnej záhrady a parku. Tým v Novej Cvernovke šetria množstvo pitnej vody z verejného vodovodu a zároveň odťažujú kanalizačnú sieť počas nárazových dažďov. Nádrže sú kapacitne navrhované tak, aby zvládli zachytiť vodu z jednej zo striech aj počas “100-ročných” dažďov.
Za uplynulé dni sa podarilo zachytiť desaťtisíce litrov zrážkovej vody, ktorá inak bola v čase najväčšieho náporu odvedená do mestskej kanalizácie alebo by sa vyliala v areáli či na hlavnú cestu. “Okrem toho, že odľahčíme verejnú kanalizáciu v čase najväčšieho náporu, vytvárame zásobu vody, ktorú môžeme využiť neskôr – či už na splachovanie v toaletách Kultúrneho centra, na kropenie “suťomlatových” chodníkov v parku alebo polievanie komunitnej záhrady. Aktuálne to vyzerá tak, že keď dažde skončia, budeme mať v zásobníkoch vyše 45 tisíc litrov vody, ktoré nám vystačia na približne 10 tisíc spláchnutí, ktorými ušetríme pitnú vodu,” dodal Juraj Hariš, ktorý na projekte pracoval spolu s ďalšími členmi tímu Nadácie Cvernovka.
Komplexný návrh projektu vodozádržných opatrení v Novej Cvernovke ráta s postupným osadením sústavy retenčných nádrží v celom areáli do ktorých sa bude zbierať dažďová voda aj z ďalších striech v Kampuse Nová Cvernovka. V prípade naplnenia kapacít všetkých nádrží sa voda momentálne odvedie do kanalizácie, ale v ďalších fázach projektu počítame s jej odvodom aj na záplavovú lúku (polder) , ktorá je súčasťou parku. Ročne tak sú v Novej Cvernovke schopní zachytiť až 700 000 litrov dažďovej vody, ktorú vďaka dlhodobo budovanému ekosystému environmentálnych opatrení dokážu opätovne využiť.
Projekt Naprší & Spláchne sa uskutočnil vďaka finančnej podpore nadačného fondu Philip Morris v Nadácií Pontis, VÚB banky, Nadácie Tipsport, Swiss Re, HB Reavis, Deutsche Telekom Services Europe Slovakia s.r.o. v spolupráci s Nadáciou Ekopolis a Nadácie ZSE. Z verejných zdrojov podporila Nadácia mesta Bratislava.
Zo slovníka:
Retenčná nádrž je umelá vodná nádrž navrhnutá na dočasné zadržiavanie dažďovej alebo odpadovej vody. Slúži na reguláciu prietoku vody, najmä počas silných dažďov, aby sa zabránilo preťaženiu kanalizačných systémov a záplavám.
Polder je umelo vytvorená alebo upravená nížinná plocha, ktorá bola vypustená a odvodnená z močarín, jazier, riek alebo mora pomocou systému hrádzí, priekop a čerpadiel.