We Are All Pregnant With Each Other

Zdielať

We Are All Pregnant With Each Other

“Each one of us is pregnant with the others” Maurice Merleau-Ponty touto vetou vytvára obraz vzájomnej prepojenosti ľudí, a to na telesnej aj mimotelesnej báze.

Metafora tehotenstva odkazuje na rozšírenie tela o ďalšie telá, na úplnú závislosť, na “my” v jeho pohlcujúcej prítomnosti.
___
Ako sa s touto prepojenosťou vyrovnať teraz, v kontexte hroziacej vojny? Ako teraz premýšľať jednotu? Ako teraz žiť jednotu? Ako môžeme spoločne reagovať? Pred utópiou leží priepasť sledu udalostí; imaginácia spojená s “my” sa zdá byť nemiestna. Existuje nejaká zmysluplná jednota, do ktorej by sme sa teraz mohli situovať?
Stretnutie nad experimentálnym dvojzinom “Pleurisma” a “Pleurismap”, diskusia o hodnote a potrebe “my” v súčasnosti. Stretnutie je záverečnou kapitolou rezidenčného výskumu Anny Chrtkovej a Matyáša Grimmicha “Čo ak sme všetci…?”, ktorý sa uskutočnil v Novej Cvernovke na jeseň 2020, v období tesne pred nadchádzajúcim lockdownom. Zrazu je situácia iná. Veríme, že “my” musí vždy existovať v praxi a vyvíjať sa; veríme, že “my” je premenlivé a môže poskytnúť odolnosť, aktivizáciu aj útechu.
___
V nadväznosti na stretnutie sa v sobotu uskutoční spoločný výlet do Chorvátskeho Grobu. Veríme, že musíme žiť, nielen reflektovať.
___
Podujatie sa uskutoční v Kabinete pomalosti.
Vstup do interiéru je povolený iba s respirátorom.
V priestoroch sú k dispozícii bezkontaktné dezinfekcie.
___
Partner živej kultúry v Novej Cvernovke je Nadácia VÚB.
Z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislava.
www.novacvernovka.eu