Virtual Ritual

Originálna gamingová performance, ktorá svojich divákov privádza do paralelného sveta online videohier, do ktorých sa každý deň po celom svete logujú milióny ľudí.

„Virtual Ritual od diváka nechce, aby pochopil svet, v ktorom veľa ľudí hľadá únik od reality. Len skrze neho ponúka nový pohľad na ten skutočný.“ /Sloboda, Týždeň/

Virtual Ritual je prieskumom digitálnych miest, ich obyvateľov, zákonitostí a rituálov, ktoré formujú zdanlivo beztiažový svet, v ktorom je možné takmer čokoľvek. Urbanista Osamu Okamura, YouTuber Atlét, fotografka a gamerka Adela Vosičková – traja performeri vytvoria expertný gamingový panel, aby otestovali potenciál herného mesta. Čo všetko môže byť predmetom hry? Aké normy, pravidlá správania je možné prekročiť vo virtuálnom priestore? A v realite? Akú úlohu hrajú herné princípy v našej spoločnosti? Pomocou originálneho použitia live videa, 3D animácií a YouTube formátov, poukazuje performance Virtual Ritual na skryté súvislosti medzi realitou a virtuálnym priestorom.

koncept, réžia: Jan Mocek
performeri: Osamu Okamura, Adela Vosičková, Ondrej Pokorný (Atlet)
umelecká spolupráca: Irina Andreeva, Sodja Lotker, Táňa Švehlová
svetlo: Patrik Sedlák
zvuk: Ladislav Štrba
technické zabezpečenie: Ondřej Husar
video: Ondrej Pokorný (Atlét), Jan Mocek
foto: Adela Vosičková
dĺžka predstavenia: 70 min.
premiéra: 2.10.2019, Divadlo Archa, Praha

Partneri
Divadelné predstavenie podporil SK-NIC, Nadácia Orange a Nadácia ESET.
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 
Uvedení představení Virtual Ritual podpořila Evropská Unie – Nextgeneration EU, Národní plán obnovy a Ministerstvo kultury České Republiky.
Za tlač ďakujeme bittner print.