Vernisáž výstavy Matúša Maťátka: Biela – modrá – červená. Epopej

Zdielať

Vernisáž výstavy Matúša Maťátka: Biela – modrá – červená. Epopej

Pozývame vás na vernisáž výstavy jedného z najvýraznejších mladých výtvarníkov na Slovensku, Matúša Maťátka, ktorého tvorba má široký záber– od veľkoplošnej grafiky cez ilustrácie až po sochu. Výstava s názvom “Biela-modrá-červená. Epopej” potrvá od 5.apríla do 24.mája.

Matúš Maťátko je autorom veľkých tém. Predovšetkým tých, ktoré vstúpili do dejín a hýbu našou prítomnosťou. Ako umelca ho zaujíma ich obraz a to ako sa fixujú v našej pamäti, cez symboly, znaky a kódy. Vo výstavnom projekte Biela-modrá-červená. Epopej, sa zameral sa na československú a slovenskú históriu, od roku 1848, v období keď sa v revolúciách Európy rodila aj slovenská identita. Prechádza históriou, udalosťami, ktoré zásadne alebo nepriamo ovplyvnili našu súčasnosť. Predobrazom bola autorovi Slovanská epopej (1912-1926) Alfonza Muchu, postihujúca cez významné historické udalosti dejiny Slovanstva. Jej národne buditeľský pátos však Matúš Maťátko prevracia ironickým odstupom a ideu Muchovej oslavy dejín vníma v opačnom garde. Ako upozornenia na protirečenia, biele miesta a skrývaných kostlivcov v skriniach. Maťátkova prechádzka históriou, to je predovšetkým plejáda vyprázdnených hesiel, obrazov testosterónových siláctiev a smiešneho pózerstva. Aj keď sa naše dejiny v jeho obrazoch často menia v karikatúru samých seba, predsa len neskrýva, že heslo Pravda a láska (raz) zvíťazí je pre neho dôležitým a aj keď utopickým, predsa len morálnym imperatívom.

Matúš Maťátko (1984) študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v rokoch 2005 až 2011, v ateliéri voľnej grafiky a ilustrácie prof. Dušana Kállaya. Patril k tomu typu študentov, ktorých intenzita a dynamika ich života sa stala neprehliadnuteľnou devízou ich tvorby. Od čias štúdia až po dnes vystavoval na mnohých výstavách a galériách, v rôznych krajinách. Jeho grafiky sú postavené na výraznej dynamickej kresbe a akčného zobrazenia motívu a situácie. Je umelcom s názorom a angažovaným postojom. V jeho tvorbe je cítiť vplyv tradičnej grafiky, knižnej ilustrácie, komiksu a mestských hudobných subkultúr, ktoré veľkým dielom formovali jeho životnú cestu.