Týždeň OSN na Slovensku: Znižovanie rozdielov – spravodlivejší svet

Zdielať

Týždeň OSN na Slovensku: Znižovanie rozdielov – spravodlivejší svet

Pozývame Vás na online diskusie nielen pre študentov stredných škôl v rámci pripravovaného podujatia Týždeň OSN na Slovensku: Znižovanie rozdielov – spravodlivejší svet.

Keď na troskách druhej svetovej vojny vznikla Organizácia Spojených národov (ďalej len „OSN“) bolo to aj preto, aby sa jej hrôzy už nikdy nezopakovali.
Pri zrode stála myšlienka, že žijeme na jednej planéte. Myšlienka, že izolované problémy neexistujú. Myšlienka, že spolu sme silnejší.
Slovensko je neodmysliteľnou súčasťou príbehu OSN. K autorom základného dokumentu OSN, Charty Organizácie Spojených národov, patril československý diplomat a Slovák Ján Papánek. A celkovo, už viac než sedem a pol dekády sa slovenskí diplomati, príslušníci Ozbrojených síl SR a Polície SR, rozvojoví a humanitárni pracovníci, experti a dobrovoľníci intenzívne podieľajú na jej práci vo všetkých kútoch sveta.
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky („ďalej len MZVEZ SR“) si kladie za povinnosť pripomínať dôležitosť nášho členstva v OSN a pomáhať pri vzdelávaní mladých ľudí o histórii, ktorá ovplyvňuje súčasnosť.

Diskusie sa uskutočnia v stredu 27. októbra 2021. Spolu so Slovenskou agentúrou pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu a partnermi – Platformou rozvojových organizácií Ambrela, Detským fondom OSN – UNICEF Slovensko a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu – IOM ponúkneme online prenosom z Novej Cvernovky štyri diskusie vhodné na účely vyučovacej hodiny v rámci stredoškolského predmetov Náuka o spoločnosti, Etická náuka alebo Dejepis.


PROGRAM:
1. DISKUSIA
09:40 – 10:35 hod
Ako sa môžu mladí ľudia zo Slovenska zapojiť do medzinárodného dobrovoľníctva a pomáhať v zahraničí cez organizácie Ambrely
Moderátor: Daniel Kaba, výkonný riaditeľ Ambrela
Účastníci diskusie:
Anna Hruboňová – ADRA Slovensko (projekty SlovakAid a EU Aid volunteers)
Jozef Magda – eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí
Daniela Petrášová – Slovenská katolícka charita
Štefan Kormančík – SAVIO
10:35 – 10:45 hod
Prestávka


2. DISKUSIA
10:45 – 11:50 hod
Ako sa môže Slovensko projektmi členských organizácií Ambrely zapojiť do pomoci ľuďom na úteku v post-konfliktných krajinách
Moderátor: Daniel Kaba, výkonný riaditeľ Ambrela
Účastníci diskusie:
Marián Cehelník – Človek v ohrození
Daniel Fiala – eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí
Hugo Gloss – Slovenská katolícka charita
Anna-Mária Benková – ADRA Slovensko
11:50 – 11:55 hod
Prestávka
UNICEF Slovensko


3. DISKUSIA
11:55 – 12:55 hod
Poďte na humanitárnu misiu s UNICEFom – moderovaný video workshop
Moderátori: Mária Sliacka – výkonná riaditeľka UNICEF Slovensko a Tomáš Hortváth

Prestávka
12:55 – 13:05 hod
IOM


4. DISKUSIA
13:05 – 14:00 hod
OSN a migrácia – Ako pomáha Medzinárodná organizácia pre migráciu vo svete a na Slovensku
Moderátorka: Zuzana Vatráľová, riaditeľka IOM na Slovensku


Prostredníctvom aplikácie Slido je možné aktívne sa do každej z prebiehajúcich diskusií so zaujímavými hosťami zapojiť: https://app.sli.do/event/n6gltjnc
#OSNnaSlovensku