The Organizer v Bratislave

Zdielať

Premietanie filmu The Organizer, nasledované diskusiou filme a o komunitnom organizovaní s Veronikou Střelcovou z Centra komunitného organizovania.

Večer o komunitnom organizovaní v USA aj na Slovensku. O tom, aký prínos má program Professional Fellows, cez ktorý majú aj ľudia zo Slovenska možnosť zúčasniť sa niekoľkotýžňovej stáže a učiť sa od mentorov, akým je napríklad aj Wade Rathke, hlavný hrdina filmu The Organizer.

Premietaniu bude predchádzať workshop a debata o komunitnom organizovaní, ktorá je na prihlášky. V prípade záujmu napíšte mail na veronika@cko.sk

 

Viac info o filme:

Film The Organizer je portrétom Wade Rathkeho, ktorý vybudoval organizáciu ACORN. Sleduje vzostup a pád tejto grassroots aktivistickej skupiny, ktorá začala klopaním na dvere v 70tych rokoch v Arkansase a až kým sa ako asociácia s pol miliónovou členskou základňou po celých Spojených štátoch nestala obrovskou hrozbou konzervatívcov.

Wade Rathke, zakladateľ a riaditeľ ACORN International je jedným z mentorov programu Professional Fellows, ktorý hosťuje ľudí z prostredia aktivizmu, občianskej participácie a komunitných aktivít, v rámci šesťtýždňovej medzinárodnej výmeny. V rámci nej strávil týždeň na Slovensku v roku 2018, kedy okrem cesty na Bzovík či do Sv. Antola navštívil aj Novú Cvernovku. Dokumentárny film, ktorého hlavnou postavou je práve Wade a jeho dlhé roky budovaná členská organizácia ACORN, sa v roku 2018 premietal po celých Spojených štátoch a vy ho máte možnosť vidieť prvý a možno jedinýkrát v Bratislave s následnou diskusiou s Veronikou Střelcovou z Centra komunitného organizovania v Banskej Bystrici a s možnosťou položiť otázky online priamo Wadeovi.

Veronika začínala ako komunitná organizátorka na najväčšom banskobystrickom sídlisku, neskôr pracovala ako pracovníčka pre komunitný rozvoj a pomáhala budovať komunitné centrá pre mesto Banská Bystrica. Od roku 2012 koordinuje Program odbornej medzinárodnej výmeny s USA pod názvom Shaping Participatory Democracy, ktorého partnerom je občianske združenie Centrum komunitného organizovania, kde má okrem tohto programu na starosti aj iné vzdelávacie a mentorské programy.