Pozývame vás na ďalšie pokračovanie podujatia Tabula s hosťom neurovedcom Tomášom Hromádkom a moderátorom Fedorom Blaščákom.
Ľudský mozog je najzložitejší objekt, ktorý poznáme. Je to celé jedna veľká záhada, zložito sa to skúma, ešte ťažšie laicky vysvetľuje, no aspoň vieme, že vieme o mozgu oveľa viac, než sme vedeli pred 10, 20, 30, 100-rokmi.
Napríklad vieme, že v hlavách nám pracuje 86 miliárd neurónov a každý z nich môže nadviazať až 10-tisíc spojení. To sa ľahko povie, ale čo s tým? Kde začať? Majme rozum a začnime v malom. Na začiatok bude stačiť hovoriť o dvoch bunkách v mozgu. O tom, čo sú, z čoho sa skladajú, v čom sú špeciálne oproti iným bunkám, ako spoločne komunikujú, ako sa prepájajú a ako si tie prepojenia udržiavajú. Na tabuľu to príde zakresliť a vysvetliť neurovedec Tomáš Hromádka z Neuroimunologického ústavu SAV.
V diskusii sa potom môžeme venovať aj všeobecnejším otázkam, dajme tomu aj filozofickým, ktoré vyplývajú zo skutočnosti, že ľudský mozog je jediný objekt, ktorý dokáže spoznávať sám seba a zároveň vie o tom, že sa spoznáva – čiže dá sa pýtať plusmínus rozumne na rôzne otázky spojené s pojmom vedomia, či pojmom racionality, no tým základným motívom prednášky zostane úzky neurovedecký grunt o dvoch mozgových bunkách.
Pozývame vás teda vystaviť svoje mozgové bunky neurovedeckému poznaniu o nich samých.
Hosťom podujatia bude Tomáš Hromádka (1973). Neurovedec, ktorý pôsobí v Neuroimunologickom ústave Slovenskej akadémie vied. Študoval medicínu, informatiku a psychológiu. Jedenásť rokov pracoval v Cold Spring Harbor Laboratory v štáte New York, kde skúmal aktivitu a funkciu sluchového systému v mozgovej kôre. Pracoval aj v Ústave experimentálnej medicíny Akadémie vied Českej republiky. Momentálne sa zaoberá výskumom funkcie neuronálnych obvodov a odhaľovaním spôsobov, ako zmenená činnosť takýchto obvodov vedie k zmenám správania hlodavcov.
– – –
Vstup na podujatie je zadarmo.
– – –
Partnerom živej kultúry v Novej Cvernovke je Nadácia VÚB banka.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.