Tabuľa: Ako vznikli chemické prvky vo vesmíre?

Ďalšie pokračovanie podujatia Tabuľa, ktoré pravidelne prináša zaujimavých hostí so svojimi prednáškami na vedecké témy.

Tentokrát sa budeme rozprávať o tom ako vznikli chemické prvky vo vesmíre. Hosťom podujatia bude Martin Venhart zo Slovenskej akadémie vied. Moderuje Fedor Blaščák.
Na najväčšiu otázku ľudstva “Prečo je skôr niečo a nie nič?” prednáška odpoveď nedá, ale zodpovie aspoň to, ako postupne vzniklo “to niečo”.
Mendelejevova sústava obsahuje 118 chemických prvkov, ktoré možno z hľadiska ich vzniku rozdeliť do štyroch skupín: prvé prvky, ktoré vznikli s Big Bangom, ďalej prvky ktoré vznikli vďaka hviezdam, prvky, ktoré sú produktami rádioaktívnej premeny a nakoniec tie, ktoré vytvorili ľudia v urýchľovačoch a jadrových reaktoroch.
Fyzik Martin Venhart v prednáške objasní procesy, ktoré vo svojej postupnosti stoja za vznikom všetkých chemických prvkov vo vesmíre.
Martin Venhart je vedúcim Oddelenia jadrovej fyziky na Fyzikálnom ústave SAV. V rokoch 2011 až 2018 bol vedúcim experimentu IS521 v CERNe.
Prednáškový cyklus TABUĽA je realizovaný v spolupráci s konzorciom Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Univerzity Komenského v Bratislave a Slovenskou akadémiou vied.


Vstup na podujatie je voľný.

Partnerom živej kultúry v Novej Cvernovke je Nadácia VÚB banka.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.