Svedkovia Putinovi (LV, r. Manskij)

Zdielať

Pozývame vás pozrieť si dokument Svedkovia Putinovi, pred ktorým sa vám prihovorí jeho režisér Vitalij Manski. Jeho zhliadnutím na našom webe do dnešnej polnoci venujete vstupné v plnej výške na pomoc Ukrajine.

 

O FILME:
Pred osemnástimi rokmi Vitalij Manskij ako dvorný kameraman predvolebnej kampane Vladimíra Putina vedome prijal úlohu popularizátora nastupujúcej moci a v rámci nepriznanej predvolebnej kampane vytvoril sugestívny obraz dobrosrdečného vládcu.
Dokument sme v stredu 2/3 uviedli aj naživo v sále. Vzhľadom na naplnenú kapacitu sme sa rozhodli sprístupniť vám tento výnimočný snímok aj online. Pozrieť si ho cez nás budete môcť v piatok 4/3 od poludnia do polnoci.
___
Vstupné: 3€
Výťažok bude v plnej výške venovaný na pomoc Ukrajine.
#standwithukraine
___
Píše sa rok 1999. Dovtedajší ruský prezident Boris Jelcin pol roka pred vypršaním svojho funkčného obdobia úplne nečakane abdikuje a riadením štátu poveruje premiéra Vladimíra Putina. Týmto osudovým okamihom začína nový dokument renomovaného režiséra Vitalija Manského, ktorý sa ako dvorný prezidentský kameraman dostal do vnútra kremelskej politiky a prináša tak nečakané svedectvo o začiatku putinovskej éry.
___
Lotyšsko / Švajčiarsko / Česko, 2018, 102 min, české titulky
___
Vitalij Manskij (1963, Lvov, SSSR) – vyštudoval odbor kamera na moskovskej vysokej škole VGIK (1990). Prvé filmy začal nakrúcať na konci 80. rokov a behom svojej doterajšej kariéry získal cez päťdesiat najrôznejśích ocenení, vrátane Striebornej holubice na festivale v Lipsku (Srezki očerednoj vojny) a Ceny za najlepší celovećerný dokumentárny film v Karlových Varoch (Rúra). Je vydavateľom najstaršieho internetového magazínu o dokumentárnych filmoch či autorom Manifestu reálneho filmu. Od roku 2006 je prezidentom moskovského filmového festivalu Artdokfest.

__

Online benefičné podujatie vzniklo vďaka spolupráci s DAFilms SK a HYPERMARKET FILM.

Partner živej kultúry v Novej Cvernovke je Nadácia VÚB.
Z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislava.
www.novacvernovka.eu