Samotári (CZ, r. David Ondříček)

Zdieľať

Samotári (CZ, r. David Ondříček)

Tragikomédia o siedmich mladých ľuďoch vo veľkom meste na konci deväťdesiatych rokov, ktorí sa ocitajú v kaleidoskope absurdných situácií. Kultový film Davida Ondříčka a Petra Zelenku uvádzame po 20 rokoch od jeho vzniku a v digitálne reštaurovanej verzii.

Sedem mladých ľudí prežíva počas niekoľkých dní udalosti, ktoré radikálne ovplyvnia ich budúci život. Rozhlasový moderátor malého pražského rádia Petr sa rozchádza so svojou dlhoročnou priateľkou Hankou. Tú chce získať pre seba neurotický doktor Ondřej, ktorý ju už celé roky prenasleduje svojou dotieravou pozornosťou. Ondřejova manželka Lenka si však odmieta pripustiť, že by otec ich detí mohol zradiť ich úhľadný malomeštiacky život. Do osudov oboch dvojíc zasiahnu aj krehká macedónska barmanka Vesna hľadajúca v Čechách strateného otca, cynický manipulátor Robert a oddaný milovník marihuany Jakub. Kontrast k osudom osamelých mladých ľudí, ktorí sa viac či menej úspešne pokúšajú vyznať sa sami v sebe, tvoria Hankini usadlí rodičia a skupinka japonských turistov túžiacich poznať „typickú“ českú rodinu…

Vstup dobroVOĽNÝ

Príbehy samotárov uprostred davu, ktorí si pripadajú bezmocne vláčení zlomyseľným osudom v svojich ekonomicky pohodlných životoch, rozprávajú autori v tragikomickej polohe.


Hrajú

Jitka Schneiderová (Hanka), Saša Rašilov (Petr), Jiří Macháček (Jakub), Ivan Trojan (Ondřej), Labina Mitevska (Vesna), Mikuláš Křen (Robert), Dana Sedláková (Lenka), Hana Maciuchová, František Němec (Hankini rodičia), Tatiana Vilhelmová (prostitútka), Zdeněk Suchý (dealer), Jan P. Muchow (gitarista skupiny Fake Dead)

Ocenenia

  • 2000: Zvláštna cena poroty FICC + Cena študentskej poroty – Finále Plzeň
  • Cena divákov – MFF Varšava
  • Cena FIPRESCI, Cena ekumenickej poroty, Zvláštne uznanie medzinárodnej poroty – MFF Mannheim
  • Cena divákov – MFF Thessaloniki.

Distribúcia: ASFKAsociácia slovenských filmových klubov

Viac o filme nájdete na https://asfk.sk/film/samotari/.

 

Samotari_Ondrej-Ivan-Trojan_1-150x95 Samotari_dealer-Zdenek-Suchy-a-Jakub-Jiri-Machacek-150x107 Samotari_matka-Hanky-Hana-Maciuchova-a-otec-Hanky-Frantisek-Nemec-150x106 Samotari_Vesna-Labina-Mitevska-a-Jakub-Jiri-Machacek-150x107 Samotari_Vesna-Labina-Mitevska_1-150x106

 

Vstup na podujatie v interiéri je povolený iba s rúškom.

V priestoroch NC sú k dispozícii bezkontaktné dezinfekcie.

Pri organizovaní podujatia sa riadime aktuálnymi nariadeniami Úradu verejného zdravotníctva SR.

Ďakujeme, že zostávate zodpovední!


Podporiť môžete nielen program, ale aj dokončenie unikátneho verejného parku v Bratislave – www.sutnapark.sk.

Partnerom živej kultúry v Novej Cvernovke je Nadácia VÚB.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislavy.