Residance: Fontanela

Zdielať

Srdečne Vás pozývame na verejný výstup z rezidencie programu Residance projektu FONTANELA za ktorým stoja tanečnice Soňa Ferienčíková a Martina Hajdyla Lacová spolu s maďarskou choreografkou Adrienn Hód.

SOBOTA, 30. október
11:00, Telocvičňa, Nová Cvernovka
Ukážka z procesu tvorby diela
diskusia + brunch + artisttalk
“Fontanela odráža tému tlaku, s ktorým sa musia umelkyne-matky vysporiadať počas kariéry. Podstata ide ešte hlbšie. Skúmanie tejto rovnováhy bolo prvotnou inšpiráciou k premýšľaniu nad témou diela. Dnes je však toto napätie zosilnené nielen prebiehajúcou pandémiou, ale i zhoršujúcim sa stavom životného prostredia. Mnohé matky trpia vedomým i nevedomým strachom o budúcnosť sveta, ktorú tvoríme pre ďalšiu generáciu. V stredoeurópskom priestore sme svedkami straty diverzifikácie krajiny na úkor monokultúrneho poľnohospodárstva, znižovania stavu zalesnených plôch, nekontrolovaného rozvoja prírodného turizmu, ústiaceho do necitlivej výstavby infraštruktúry v chránených oblastiach, znečisteniu malých tokov a zároveň megalomanských plánov vo vodohospodárstve. Tento stav má reálny a vedecky podložený vplyv na psychiku a vedie mnohé ženy k rozhodnutiu odkladať založenie rodiny či nemať deti.”

Spoločne s hlavnými tvorkyňami inscenácie sa na tvorivom procese podieľajú hudobná skladateľka Ivana Mer, scénografka Zuzana Sceranková, výtvarníčka Lenka Chánová, dramaturg Ármin Szabó-Székely a kultúrny manažér a dramaturg Ewan McLaren. Produkčne sa na projekte podieľajú Lucia Šimášková (SK), Jiří Hajdyla (CZ) a Mónika Lisztés (HU).


Podujatie z verjených zdrojov porporil Fond na podporu umenia.
Partnerom projektu je Bratislavský kraj.