Reportéri v prvej línii! Wojciech Tochman a Jan Urban

Zdielať

Reportéri v prvej línii! Wojciech Tochman a Jan Urban

Diskusie s prekliatymi reportérmi pokračujú vo veľkom štýle. Na posledné tohtoročné podujatie sme pozvali hneď troch našich autorov!

Poľský reportér Wojciech Tochman, novinár a disident Jan Urban a moderátor diskusie Andrej Bán budú debatovať o vojne v Bosne a Hercegovine. Poučili sme sa z tohto krvavého konfliktu, ktorý sa rozpútal v deväťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia neďaleko slovenských hraníc? Dá sa vôbec takéto krvilačné besnenie pochopiť? Popísať?

Wojciech Tochman je poľský novinár, reportér a spisovateľ. Vo vydavateľstve Absynt sme mu vydali dve knihy: Akoby si kameň jedla a Eli, Eli (obe v preklade Slavomíra Bachuru). Spolu s Mariuszom Szczygiełom, Pawłom Smoleńským, Jackom Hugom-Baderom, Lidiou Ostałowskou a ďalšími tvoril v deväťdesiatych rokoch legendárnu skupinu reportérov denníka Gazeta Wyborcza. Svoje reportérske kroky smeruje tam, kde zlyhala spoločnosť, kde sa pokojné susedské spolunažívanie mení na genocídu alebo občiansku vojnu. V knihách Wojciecha Tochmana sme často konfrontovaní s úlohou reportéra, svedka. Tochman sa o osudy ľudí postihnutých vojnou zaujíma aj po skončení bojov a vyhladzovacích akcií. Jeho kniha reportáží z Bosny a Hercegoviny Akoby si kameň jedla rozpráva tiež o tom, aké ťažké a niekedy až nemožné je vyrovnať sa s dopadmi vojny. Viac o knihe nájdete tu: https://www.absynt.sk/akoby-si-kamen-jedla

Jan Urban je český novinár, pedagóg a politik. Pred rokom 1989 patril do okruhu československých disidentov. Signatár Charty 77. Od roku 1987 písal do samizdatových Lidových novin. V období 1989–1990 sa angažoval v Občianskom fóre. Pôsobil ako hovorca a líder pre prvé slobodné parlamentné voľby v roku 1990. Počas vojny v Bosne a Hercegovine pôsobil ako reportér na meste konfliktu, je tiež spoluzakladateľom humanitárnej organizácie Nadácie Lidových novin a Nadácie pri Českej televízii Človek v ohrození. Pôsobil tiež ako člen Medzinárodnej nezávislej komisie pre Kosovo. Jeho absyntovka Všem sráčům navzdory je mimoriadne silným svedectvom z vojny v Bosne a Hercegovine. Viac o knihe nájdete tu: https://www.absynt.sk/vsem-sracum-navzdory-1

Andrej Bán slovenský reportér a fotograf. V Absynte sme mu vydali knihu reportáží o Slovensku s názvom Slon na Zemplíne. Od roku 1987 pracuje pre domáce a zahraničné médiá, venuje sa najmä reportážam z krízových oblastí sveta, ako je napríklad Kosovo, Izrael, Gruzínsko, Afganistan, Pakistan, Ukrajina či Haiti, kam sa opakovane vracia. Zaujíma ho hlbší pohľad na príčiny konfliktov, ako aj ťažká situácia obetí vojen či prírodných katastrof v dlhšom období, keď sa pokúšajú vrátiť sa naspäť do normálneho života. V roku 1999 počas prebiehajúcej vojny v Kosove založil a trinásť rokov viedol organizáciu Človek v ohrození.

Beseda je súčasťou putovného festivalu reportážnej literatúry Reportéri v prvej línii!, ktorú z verejných zdrojov podporil hlavný partner Fond na podporu umenia.

Po besede bude nasledovať priateľské vianočné posedenie.