Projekt Batyskaf: BIG TOE (work in process)

Zdieľať

Projekt Batyskaf: BIG TOE (work in process)

V performancii BIG TOE sa tvorcovia medzinárodnej skupiny z Iránu, Nemecka a Slovenska voľne inšpirujú esejou francúzskeho filozofa Georga Batailla Le gros orteil (Palec) a konfrontujú sa tak s kultúrnymi dejinami palca na nohe v užšom a nohou samotnou v širšom kontexte.

PALEC je orgán, ktorý definuje výnimočné postavenie človeka v živej prírode a zároveň mu najviac pripomína jeho spätosť s ňou. Palec bol hnacím motorom ľudského vzpriamenia a predstavuje istú ur-formu pokroku, vďaka ktorej sa človek takpovediac vyčlenil zo zvieracej ríše. Kým šimpanzy, gorily a iné opice majú palec oddelený od ostatných prstov podobne ako na ruke, u človeka je to inak. Chodidlu dominuje súbežne s ostatnými prstami. Napriek tejto dôležitosti palca, ostáva najväčší prst na nohe doslova v bahne, ukrytý v topánke, na opačnej strane oficiálnej histórie ľudstva. Palec vnímajú tvorcovia ako fraktál, v ktorom sa stretávajú evolučné a kultúrne dejiny človeka, erotika, fetiš, dejiny umenia a tiež princípy trhového mechanizmu – wellness a kozmetické procedúry nôh.

Ako sa vykryštalizuje umelecký výskum, ktorého produkt má byť vnímaný ako služba, pôžitok, ale aj špekulatívny objekt trhu v oblasti umenia? Aké veľké potešenie môže vzniknúť u návštevníkov BIG TOE po dvoj týždňovej fáze tvorivého procesu? Na základe tejto otázky ponúkajú tvorcovia pracovnú verziu umeleckého výskumu pre verejnosť, ktorá je jeho dôležitou súčasťou.


TVORIVÝ TÍM

KONCEPT a PERFORMANCE: Poouyesh Frozandeh, Katarína Marková, Franziska Schneeberger
DRAMATURGIA: Milo Juráni