Prečo ľudia prestávajú veriť vede aj sebe navzájom? (zrušené)

Zdielať

Prečo ľudia prestávajú veriť vede aj sebe navzájom? (zrušené)

Diskusia Denníka N s Jánom Markošom, Pavlom Čekanom a Ľudmilou Kolesárovou sa dôvodu aktuálnej pandemickej situácie ruší.

Ján Markoš vo svojej novej knihe Bližšie k sebe (https://obchod.dennikn.sk/…/blizsie-k-sebe-hladanie…) píše, že existuje sféra ľudského života, do ktorej by už veda nemala zasahovať a hľadá príčiny vzrastajúcej agresivity a nepokoja medzi ľuďmi.


Biochemik Pavol Čekan a ďalší vedci sa aj napriek medzinárodnému kreditu a reálnej pomoci pri zvládaní pandémie nedočkali len vďaky a uznania ale aj hejtov a nepochopenia.
Kde sa stala chyba? Prečo ľudia prestávajú rešpektovať vedu a aký vplyv má strata dôvery na našu spoločnosť, zdravie, vzdelanie, politiku či bežný život? Ako dôveru ľuďom prinavrátiť?

Diskusiu moderuje Ľudmila Kolesárová.


Diskusia bude v režime OPT, preto príďte s dostatočným predstihom a kvôli rýchlejšej kontrole si pripravte green pasy, prípadne iné identifikačné doklady.


O diskutujúcich:

Ján Markoš je šachový veľmajster, tréner a lektor kritického myslenia. Jeho manuál kritického myslenia Sila rozumu v bláznivej dobe sa stal bestsellerom. V roku 2020 mu vyšla o etických dilemách kniha s názvom Medzi dobrom a zlom a v roku 2021 kniha Bližšie k sebe. Kniha Pod hladinou: 33 kapitol o tajomstvách šachu získala v roku 2018 od Anglickej šachovej federácie prestížne ocenenie Book of the Year Award. V roku 2020 napísal spoločne s najlepším českým šachistom Davidom Navarom knihu Tajná přísada.


Pavol Čekan je popredný slovenský pôsobiaci v oblasti molekulárnej biológie, biochémie a molekulárnej onkológie. Podieľal sa na troch patentoch v oblasti výskumu RNA. Je jedným zo zakladateľov vedeckej spoločnosti MultiplexDX, v ktorej v súčasnosti pracuje aj na vývoji testov na ochorenie COVID-19. Angažuje sa v iniciátive Veda pomáha. Časopis Financial Times ho v roku 2017 zaradil medzi 100 východoeurópskych vychádzajúcich hviezd v oblasti technológií.

Ľudmila Kolesárová pochádza zo Spiša, kam sa aj vrátila žiť po návrate zo zahraničia a z Košíc. 11 rokov pracovala v Poprade ako marketingová manažérka Dobrého anjela. Za svoju prácu získala titul Slovenka roka. Novinársku cenu Nadácie otvorenej spoločnosti získala v roku 2015 v kategórii Najlepší článok uverejnený na blogu. Dnes pôsobí ako projektová manažérka a redaktorka Denníka N.