Pražské duo post-hudba sa po dvoch rokoch vracia s novým albumom, ktorý nesie názov “My všichni tady a teď”. Príbehy o horiacich lesoch, realite života stráveného v nezmyselnej práci, postupne sa rozpadajúcich vzťahoch a potrebe vrátiť sa ku koreňom skôr než bude neskoro.
post-hudba (CZ)
Elektronické duo post-hudba je na pražskej alternatívnej scéne dnes už zavedeným pojmom – po nesmelých začiatkoch medzi rokmi 2011 a 2013, keď singer-songwriter Dominik Zezula a producent Tomáš Havlen vydali prvé tri EP, nadviazala kapela po šesť ročnej pauze platňami “Není se na co těšit” (2019) a “Svět na konci roku nula” (2021).
Tretí album “My všichni tady a teď” vychádza vo februári 2023 a prepája experimentálnejšiu stránku post-hudby s klasickým pesničkárstvom. Silné refrény a živé gitary sa krížia s tanečnými beatmi, ozvenami UK garage aj pretrvávajúcimi vplyvmi hyperpopu, hardcore a indie folku. A nad tým všetkým visia ťaživé texty o konci sveta, tak, ako ho vnímajú dnešní tridsiatnici.
album: My všichni tady a teď
Jedna z najvýraznejších kapiel pražskej alternatívnej scény sa na predchádzajúcom projekte venovala životu vo vnútri veľkomesta zasiahnutého globálnou pandémiou, a nová doska pokračuje v podobnom duchu – na ploche desiatich skladieb hovorí o snahe vyrovnať sa s obrazom sveta, ktorý už nikdy nebude ako predtým. Nové songy tentoraz vznikali „postarom“ s gitarou a stoja na silných melódiách obalených súčasnou produkciou.
“Vlastne je to najviac politická vec, ktorú sme kedy urobili,” hovoria songwriter Dominik Zezula a producent Tomáš Havlen. „Aj keď vo výsledku tam prevláda skôr smútok a snaha o nájdenie nejakého coping mechanizmu. Planéta horí, v našich mestách majú autá viac práv ako polovica ich obyvateľov, na dovolenky sa očakáva, že budeš rovnako k dispozícii, a samotná možnosť zaplatiť každý mesiac nájom sa mení na luxus. V normálnom svete by tento album nikdy nevznikol.”
Zmenila sa aj hudobná stránka: „Posledná doska bola veľmi experimentálna, tentoraz sme sa viac sústredili na klasické popové štruktúry s veľkými refrénmi, ale tých inšpirácií je stále veľa – od indie folku cez UK garage a trap až po surf rock alebo black metal. V dôsledku sa však stále snažíme hlavne nájsť svoj vlastný zvuk.”
52 Hertz Whale (SK)
Melodramatická a nostalgická atmosféra, abstraktnejšia lyrika, reverbované gitarové vrstvy, existenčný, až na samotné jadro naliehajúci vokálny prejav a k tomu prekvapivo chytľavé akordové progresie. To je skratkovitá definícia zvuku dlho očakávaného druhého albumu pätice 52 Hertz Whale, ktorej intenzívny koncertný prejav už stihol zakliať každého, kto sa aspoň raz za čas vydá do alternatívnejších slovenských vôd.
V rámci svojho zvuku interpretujú britské gitarové trendy dlhodobo po svojom, ale najmä patria medzi tých pár kapiel, ktoré pochopili esenciálnu dôležitosť záživného živého vystúpenia. Ich koncerty majú až rituálny charakter, vďaka čomu neomrzí vidieť ich znova a znova.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.