Ženská energia v Kabinete pomalosti v podaní troch mladých interpretiek.
Túto jeseň sme predstavili nové hudobné podujatie s názvom Piesne z kabinetu. Jedenkrát v mesiaci sa Kabinet pomalosti premení na útulné útočisko slovenských pesničkárov.
Piesne z kabinetu sú podujatím, ktoré oslavuje autorskú tvorbu. V rámci neho sa prezentujú sólo umelci – pesničkári. Pred divákmi sú podobní “bardi” úplne odhalení – väčšinou za doprovodu gitary, či klávesov spievajú svoje autentické príbehy. Ani v rámci “singer-songwriter” štýlu tvorby sa nedá hovoriť o rovnakom žánrovom radení. Publikum si v rámci jedného večera vypočuje rôznorodú akustickú hudbu od troch hudobníkov.
“Piesne z kabinetu sú pre mňa bratislavská sestra Folkových večerov, ktoré som od roku 2015 organizoval v považskobystrickom Cooltajneri, v Podivnom Barónovi v Púchove, alebo v Hogo Fogo Jazz & Art Club v Banskej Bystrici. Som rád za skvelý rozbeh a účasť, ktorú sme na prvom podujatí v Cvernovke zažili. Počúvať pesničkára ako hrá a spieva, je skoro ako mať s ním dlhý a hlboký rozhovor. Človek sa vtedy neschová za kapelu, alebo elektroniku, čím sa stáva zraniteľnejším a v tom je to jedinečné. Baví ma sprostredkovať tento zážitok ako umelcom, tak aj divákom a preto som rád, že Nová Cvernovka a menovite Dominik Prokop pristal na túto spoluprácu,” hovorí o projekte iniciátor a pesničkár Róbert Fapšo.
LARA ABOU HAMDAN
Lara Abou Hamdan je hudobníčka, ktorá hrá na gitare už viac ako 15 rokov. S bohatou tvorbou vystúpila naživo nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike. Jej piesne sú hlbokým vyjadrením duše, ktorá prechádza emocionálnymi turbulenciami, bojuje s neistotou a hľadá motiváciu. V jej hudbe sa snaží zachytiť život so všetkými jeho aspektmi a pripomínať jeho krásu. Lara už spolupracovala s rôznymi slovenskými autormi ako La3no Cubano, Analogrunner a Zuzana Mikulcova.
KRISS KRIMM
Kristína Smetanová je umelkyňa so širokým zameraním. Ako klasická klaviristka získala tento rokdoktorandský titul na VŠMU, s dizertačnou témou zameranou na tvorbu skladateľov Les Six (Parížska šestka). Sólové klavírne koncerty si zahrala s Capellou Istropolitanou, Košickou filharmóniou, či orchestrom VŠMU v koncertnej sále Slovenskej Filharmónie. V komornej hre sa realizuje najmä v klavírnom Devanas Duo spolu s Júliou Stahl Novosedlíkovou, s ktorou nahrali v roku 2021 debutové CD. Kristína je aj skladateľka, medzi svoje najvýznamnejšie diela zaraďuje Sýmfóniu Začarovaných bytostí, Theory of String Quartet, Sláčikové kvinteto Dorian, Zabudnutú sonáta pre čelo a klavír, 60 prstov. Pedagogicky pôsobí na Konzervatóriu v Bratislave.
Mimo klasickej hudby vystupuje ako speváčka, klávesáčka a aranžérka v zoskupení Chick2Chick trio, vystupujú aj v rámci predstavenia The Cotton Club v Red Cat Cabaret. Je hudobnou súčasťou incenácie Nikdy-Navždy divadla DPM. Koncertovala napríklad s Richardom Müllerom, Katarziou, Tolstoys, aktívne pôsobí aj v kapelách Genius Locci a Quatro Emocione, kde okrem spevu hrá na vocaloid. Najnovším projektom je Plantasia, ktorý vznikol pre festival Pohoda, originálna hudba Morta Garsona v aranžmáne pre štyroch klávesákov. Sólové ambície napĺňa pod pseudonymom Kriss Krimm, skladba „A psi brešú na poliach” bola úspešným začiatkom a po niekoľkoročnej odmlke sa Kristína rozhodla vrátiť na scénu so singlom „Purify me” a „For Now”.
BELINDA RAŠNER
Speváčku a pesničkárku Belindu Rašner je doposiaľ možné samotnú na pódiách vidieť len zriedkavo. Hudobne sa totiž venuje prevažne ženskej vokálne skupine Neha! Jej tvorba je spojením folku, popu a príbuzných žánrov. V slovenských textoch pojednáva o ľahkosti a ťažkosti bytia, či už svojho, alebo kohokoľvek, kto sa stane jej inšpiráciou. Myšlienkové obrazy pretavené do slovenských textov dopĺňa hrou na elektrickú gitaru a loopovaním.
VSTUPNÉ:
– 8 až 10 € (iba hotovosť na mieste)
Z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislavy.
Za dôveru pri vzniku Novej Cvernovky ďakujeme Bratislavský kraj.
Partnerom programu je Nadácia Orange a BKIS Bratislavské kultúrne a informačné stredisko.
Za tlač ďakujeme bittner print.
Digitalizáciu kultúrneho priestoru finančne podporil Audiovizuálny fond / Slovak Audiovisual Fund.