◢ Ozveny Ji.hlavy: Víťazné experimentálne filmy z Fascinací + Q&A

Zdieľať

◢ Ozveny Ji.hlavy: Víťazné experimentálne filmy z Fascinací + Q&A

Víťazné svetové a české experimentálne dokumentárne filmy z 23. MFDF Ji.hlava.

Fascinace sú veľkou továrňou experimentálnej kinematografie, ktorá film opretý o realitu zbavuje všetkého, čo ho ťaží, a podstatným spôsobom tak prehlbuje možnosti filmového vnímania.

Fascinace: Exprmntl.cz je súťažná prehliadka najnovších českých experimentálnych filmov, ktoré sa vzťahujú k skutočnosti a neprestávajú v pátraní po nových výrazoch jeho spracovania na filmový materiál a digitálne formáty.


Action, Almost Unable to Think / Haonan Mao, CN, 2018, 11 min. Výtvarne dômyselné stvárnenie príbehu a vnútorného sveta vojaka zabitého pri výbuchu je rozprávané skrz hypnoticky vizualizované alegorické výjavy a artefakty v imaginárnom stretnutí pohľadu vedca, ktorý hľadá vzťah k realite, tvorcu premýšľajúceho nad úlohou času v umení a utečenca, ktorý prišiel o možnosť žiť vo svojom rodnom meste.

abiding / Ugo Petronin, NL, 2019, 5 min.

Vizuálna miniatúra vyrobená z jedinej snímky evokuje púť krajinou obrazu zachyteného a obrazu vytvoreného pohybom skrz jeho časti, ktorý nápadito využíva optické vlastnosti filmového otlačku, aby rozmazaním a rozostrením obrysov nechal scenérie zmiznúť v štruktúre materiálu.


Moréna Rex / Marie Lukáčová, CZ, 2019, 11 min.

Video a zároveň rapový klip konfrontuje súčasný feminizmus a kapitalizmus. Triezve prostredie ekonomických prognóz a finančných tokov prechádza do psychedelickej 3D animácie vyobrazujúcu čarodejnícku seánsu.


Abstract Horror / Franz Milec, CZ, 2019, 19 min.

Filozofická dystópia upozorňuje na blízku budúcnosť, v ktorej nebudú moderné technológie znakom pokroku, ale úpadku. Za vrstvou filmového obrazu sa prostredníctvom počítačovej animácie zjavuje monštrum, ktorého abstraktné virtuálne telo predstavuje neviditeľný ideologický aparát.


Po projekcii bude nasledovať Q&A s Marie Lukáčovou a Franzom Milecom.


Ozveny Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Ji.hlava, jednej z najvýznamnejších dokumentárnych udalostí v strednej a východnej Európe, sa vracajú do Bratislavy a dopĺňajú tak mapu Ozvien spolu s Viedňou, New Yorkom, Varšavou či Bruselom. V rámci festivalu Leto pod palmou v Novej Cvernovke pre vás MFDF Ji.hlava a distribučná platforma Film Expanded pripravili špičkový dokumentárny cyklus. Link: https://www.facebook.com/events/2706639459625814/


Vstup na podujatie je dobrovoľný.

Podporiť môžete nielen program kultúrneho Leta pod Palmou, ale aj dokončenie unikátneho verejného parku v Bratislave. Viac informácii nájdete na www.sutnapark.sk.


Hlavnými organizátormi podujatia sú MFDF Ji.hlava, Film Expanded a Nová Cvernovka. Spoluorganizátorom je časopis Kapitál.

Podujatie finančne podporili Audiovizuálny fond, Bratislavský samosprávny kraj, Fond na podporu umenia, Nadácia mesta Bratislavy, Goetheho inštitút Bratislava a České centrum v Bratislave.

Mediálnym partnerom podujatia je Denník N.

www.filmexpadned.com
www.novacvernovka.eu
www.kapital-noviny.sk