Ozveny Ji.hlavy: Víťazné experiementy z Fascinací

Zdielať

Ozveny Ji.hlavy: Víťazné experiementy z Fascinací

Ozveny Ji.hlavy uvedú už tradične aj výber kraťasov experimentálnej kinematografie. Po premietaní bude nasledovať aj Q&A s autormi.

Z dôvodu nepriaznivejpredpovede počasia, resp. možných zrážok sa podujatie presúva do sály.

PROGRAMOVÁ SEKCIA FASCINACE JE TOVÁRŇOU EXPERIMENTÁLNEJ KINEMATOGRAFIE, KTORÁ FILM OPIERAJÚCI SA O REALITU ZBAVUJE VŠETKÉHO, ČO HO ŤAŽÍ A PREHLBUJE TAK MOŽNOSŤ FILMOVÉHO VNÍMANIA.


Sme bez
SJ. Ramir, AUS, NZL, 2020, 3 min, cz titulky
🎬 Neznáma entita prechádza konštruovanou realitou až na okraj niečoho – mestečko je v hmle. Snímka evokuje tiene čiernobielej zrnitej dystopickej krajiny, z ktorej však môžeme vidieť iba fragmenty, prelínajúce sa zábery na detaily mužských rúk. Ramirove filmy sa vyznačujú jedinečným štýlom, vytváraným pomocou špeciálnych filtrov objektívu.

Baroková žena (č. 7 – 11)
Péter Lichter, HUN, 2020, 16 min, cz titulky

🎬 Dokumentárne zábery, hollywoodska kinematografia aj videohry sa stretávajú, prekrývajú a vnárajú do seba v dadaistickej koláži, inšpirovanej poéziou maďarského básnika Mária Z. Nemese. Hypermediálna podstata súčasnosti je zvýraznená pomocou fragmentov oslobodených od sprehľadňujúcich naratívnych rámcov.
💥 Trailer: https://youtu.be/T4ZKAcIX1Ek


Katastrofa
Zbyněk Baladrán, CZ, 2019, 6 min

🎬 Film odkazujúci k jednoaktovke Samuela Becketta dedikovanej väznenému Václavovi Havlovi. Desať obrazových kompozícií, postavených na algoritmoch, ktorých cieľom je simulovať dvojrozmerný obraz. Meditácia nad mediálnou manipuláciou, pre ktorú je zločin iba výsledkom skutočnosti zabijajúcej plasticitu reality.


Krásně sviť a krásně hleď, z uší roste krasohled
Tereza Chudáčková, Klára Ondráčková, CZ, 2020, 8 min
🎬 Všetko, čo sa nám zdá i nezdá, je tu z reality. Natočené, naklonené, načrtnuté, navštívené v realite. Nie je to predsa strašne krásne? Je to teleport do magického sveta, ktorý niekde existuje!
💥Trailer: https://youtu.be/aQdt8Puiktk


Zůstane to mezi náma, řekl
Ester Grohová, CZ, 2020, 4 min
🎬 Osobná výpoveď o spracovaní traumy. Pocity prehry a bezcennosti sú súčasťou reality našich každodenných životov. Nespracované emócie, ktorým je potrebné dať priestor aj zmysel. Ako sa dielo stáva z osobného politickým? Čo ho naopak depolitizuje? Aký je náš vzťah k bolesti a k vlastnému telu v rámci prijímania samého seba? Môže byť bolesť spracovaná pozitívne ako signál toho, že žijeme. Dá sa predýchať k sebauvedomeniu? Vedomé znovuprežitie traumy ju môže pomôcť uzavrieť, spoločensky zároveň ostáva nedoriešená. Predstavenie emočného duševného materiálu, z apatie a rezignácie na intímne priznanie a volanie po zmene spoločnosti a kolektívnej celospoločenskej premene hanby na hrdosť, hnevu na silu, strachu na odvahu a bolesti na súcit.


🎤 Po premietaní bude nasledovať Q&A s autormi filmových experimentov.

🎫 Vstupné: 4 eurá


🎦Ozveny Ji.hlavy prinesú to najlepšie z uplynulého 24. ročníka najväčšieho stredo- a východoeurópskeho festivalu dokumentárnych filmov. Distribučná spoločnosť Film Expanded v spolupráci s MFDF Ji.hlava a Novou Cvernovkou vám každý utorok od 29. júna do 17. augusta ukážu divácke hajlajty či víťazné filmy. A to všetko open air a s diskusiami s režisérmi/kami či expertmi/kami!
Tešíme sa na vás! 💞


Hlavnými organizátormi Ozvien Ji.hlavy sú: Distribučná spoločnosť Film Expanded, Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Ji.hlava, Nová Cvernovka, Kapitál
Mediálni partneri: Denník N, Aktuality.sk, RTVS, Rádio FM, Rádio Devín, Refresher
Partneri: FAMU, GO out, Bittner
Podujatie finančne podporili: Audiovizuálny fond, Mesto Bratislava, Goetheho inštitút v Bratislave, České centrum v Bratislave, Fond na podporu umenia, Nadácia VUB, Nadácia Orange


www.filmexpanded.com
www.ji-hlava.cz
www.novacvernovka.eu


Leto pod Palmou je séria podujatí Novej Cvernovky, ktorá počas letných mesiacov hostí živú hudbu, letné kino, divadlo, tanec aj diskusie.
Viac informácií o programe nájdete na www.novacvernovka.eu
____
Okrem kultúrneho programu je pre vás otvorený aj bar, bistro a kaviareň s príjemným posedením vnútri či na terase v parku.
____
Relax pod Palmou prináša partner živej kultúry v Novej Cvernovke – Nadácia VÚB.
Z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislava.
Partnerom Leta pod Palmou je Nadácia Orange.
___

Vstup do interiéru je povolený iba s rúškom. V priestoroch sú k dispozícii bezkontaktné dezinfekcie.
Pri organizovaní podujatia sa riadime aktuálnymi nariadeniami Úradu verejného zdravotníctva SR.
Ďakujeme, že zostávate zodpovední!