Ozveny Ji.hlavy 2024 (/) Fascinace.exprmtnl.cz

“𝔽𝕒𝕤𝕔𝕚𝕟𝕒𝕔𝕖 𝕤𝕦́ 𝕧𝕖𝕝̌𝕜𝕠𝕦 𝕥𝕠𝕧𝕒́𝕣𝕟̌𝕠𝕦 𝕖𝕩𝕡𝕖𝕣𝕚𝕞𝕖𝕟𝕥𝕒́𝕝𝕟𝕖𝕛 𝕜𝕚𝕟𝕖𝕞𝕒𝕥𝕠𝕘𝕣𝕒𝕗𝕚𝕖, 𝕜𝕥𝕠𝕣𝕒́ 𝕫𝕓𝕒𝕧𝕦𝕛𝕖 𝕗𝕚𝕝𝕞 𝕫𝕒𝕝𝕠𝕫̌𝕖𝕟𝕪́ 𝕟𝕒 𝕣𝕖𝕒𝕝𝕚𝕥𝕖 𝕧𝕤̌𝕖𝕥𝕜𝕖́𝕙𝕠, 𝕔̌𝕠 𝕙𝕠 𝕫𝕒𝕥̌𝕒𝕫̌𝕦𝕛𝕖, 𝕒 𝕥𝕪́𝕞 𝕡𝕠𝕕𝕤𝕥𝕒𝕥𝕟𝕖 𝕡𝕣𝕖𝕙𝕝𝕓𝕦𝕛𝕖 𝕞𝕠𝕫̌𝕟𝕠𝕤𝕥𝕚 𝕗𝕚𝕝𝕞𝕠𝕧𝕖́𝕙𝕠 𝕧𝕟𝕚́𝕞𝕒𝕟𝕚𝕒.”

 

V programe Ozvien Ji.hlavy nebude ani tento rok chýbať pásmo víťazných experimentálnych filmov zo sekcií Fascinace a Fascinace:Exper. Tešiť sa môžete okrem samotných filmov na diskusiu s autormi*kami po premietnutí kolekcie.

Ozveny Ji.hlavy prinášajú víťazné filmy a divácke hajlajty z 27. ročníka najväčšieho stredo- a východoeurópskeho festivalu dokumentárnych festivalov.

Sledujte program letných pondelkom od 17. júna v magickom Parku de Palma Novej Cvernovky. Ako minulé roky open air a v spojení so sprievodným programom. Tešíme sa na vás! Premietanie bude sprevádzať diskusia s tvorcami, tvorkyňami.

Uvidíte:

Zákon času

réž: Adéla Babanová, Česko, 2023, 30 min.

Videoumelkyňa Adéla Babanová (1980) často čerpá zo skutočných udalostí, ktoré pomocou snových, fiktívnych a mystifikačných príbehov splieta do siete reinterpretácií. Niektoré jej diela, ako napríklad Mám tam telo (2013), sú prezentované ako multimediálne inštalácie a filmy. Často spolupracuje so svojím bratom Djianom Babanom. Ji.hlava MFDF uviedla jej televízny dokument Neptún (2018) o mediálnom podvode zinscenovanom československou Štátnou bezpečnosťou a mockumentárny film Návrat do Adriaportu (2013).

Perplexity

réž: Franz Milec, Česko, Taliansko, 2023, 4 min.

Priestory opustených kancelárií a priľahlých chodieb vidíme očami toho, kto je v nich doma – robotického vysávača.

Mas Eternamente Não

rež: Klára Trsková, Anežka Horová, 2023, Česká republika, Portugalsko, Svätý Tomáš, 4 min.

Kombináciu archívnych záberov z afrického ostrova Svätý Tomáš, bývalej portugalskej kolónie s otrokárskym systémom, a súčasných záberov rozpadávajúcich sa lisabonských skleníkov, dopĺňajú naliehavé, dojemné verše svätomatejských básnikov.

Beyond Anachronism: Eons of the Binary

rež: Claude Johann Čierny, 2023, Česká republika, Slovensko, 3 min.

Večná otázka digitálneho veku: ako zbaviť analógový film stôp nostalgie? Odpoveďou je tu rýchly prúd ostrých fotografií a rozmazaných alebo narušených záberov pražských dopravných prostriedkov.

Commodity Catalogue

Zbyněk Baladrán, 2023, Česká republika, 14 min.

Film je druhou časťou trilógie o reprezentácii, umení a politike. V predchádzajúcom filme sa autor zaoberal spoločenskou úlohou umenia. V tejto eseji nás nabáda, aby sme sa na obrazy pozerali ako na tovar.

Maternice a mozgy (Hm..fantasy)

Lucie Rosenfeldová, 2022, Česká republika, 9 min.

Čo tvorí pamäť tela? Ako vnímame jej hranice? Ako sa telo popasuje so svojimi predstavami? Autorka nachádza odpovede v skúsenosti stretnutia s vlastnou telesnosťou v gynekologickej ordinácii.

Plasma

Aleš Zůbek, 2023, Česká republika, 19 min.

Rozsiahla a neprístupná pustá krajina ukrýva priemyselné budovy a neznáme technológie. Prúd panoramatických záberov a vizuálneho skúmania výbojov a pohybov majestátnych strojov sprevádza hypnotizujúci zvukový dizajn.

Lístky: TU

Organizátori Ozveny Ji.hlavy 2024:
MFDF Ji.hlava, Film Expanded, Nová Cvernovka
Z verejných zdrojov festival podporili:
Audiovizuálny fond, Nadácia Mesta Bratislava, Fond na podporu umenia
 Mediálni partneri:
Startitup, Denník N, RTVS, Rádio Devín, Rádio FM, Kapitál, GoOut, Bittner
Za dôveru pri vzniku Novej Cvernovky ďakujeme
Bratislavský samosprávny kraj
 Leto pod Palmou podporil
Corwin