Ozveny Ji.hlavy 2024 .(). Chýbanie + diskusia

Katarzný portrét o slávnom umelcovi.

 

Ozveny Ji.hlavy prinášajú víťazné filmy a divácke hajlajty z 27. ročníka najväčšieho stredo- a východoeurópskeho festivalu dokumentárnych festivalov.

Poetický, obrazovo vycibrený dokument stavia intímny pomník najúspešnejšiemu československému umelcovi začiatku tisícročia. Ján Mančuška tragicky zahynul vo veku 39 rokov. Vystavoval v MoMA a Centre Pompidou, ale vo svojej vlasti nedosiahol porovnateľnú slávu.

Rozsiahle dielo, ktoré po sebe zanechal, spája princíp chýbania – to, čo na obraze nie je, vypovedá s prekvapujúcou intenzitou.

Pred premietaním Vás o 20:00 čaká diskusia. Boris Ondreička porozpráva o tvorbe a živote Jána Mančušku a ich spolupráci.

Boris Ondreička je kurátor, umelec, autor, od roku 1987 spevák a textár skupiny Kosa z nosa. Ondreička bol od 2002 do 2011 riaditeľom občianskeho združenia tranzit.sk, Bratislava a bol tiež kurátorom zbierky Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, Viedeň a viennacontemporary, spolukurátorom Class of Interpretation v Prahe. V roku 2018 vydal rozsiahlu zbierku textov Spevník. S Jánom Mančuškom boli spolupracovníkmi, napríklad na tvorbe pavilónu Bienále v Benátkach.

Film začína o 21:00.

Štěpán Pech, Česko, Slovensko, 2023, 82 min.

Lístky TU
Organizátori Ozveny Ji.hlavy 2024:
MFDF Ji.hlava, Film Expanded, Nová Cvernovka
Z verejných zdrojov festival podporil Audiovizuálny fond
Festival ešte podporili:
Nadácia Mesta Bratislava, Fond na podporu umenia
Mediálni partneri:
Startitup, Denník N, RTVS, Rádio Devín, Rádio FM, Kapitál, GoOut, Bittner
Za dôveru pri vzniku Novej Cvernovky ďakujeme
Bratislavský samosprávny kraj
Leto pod Palmou podporil
Corwin