ONLINE: Nestrácajme čas! — Klimatická spravodlivosť

Zdielať

Diskusie Nestrácajme čas! sa do hĺbky venujú pojmom, ktoré v súvislosti s klimatickou krízou často počúvame a používame, pre verejnosť sú však niekedy ťažko uchopiteľné. Jedným z nich je pojem “klimatická spravodlivosť”. Jasne označuje, že klimatická zmena má aj sociálny a etický rozmer. Bohužiaľ, následky si často najviac odnášajú tí, ktorí k problémom prispeli najmenej.


Pozvanie do diskusie prijali

Martin Hojsík
→ europoslanec a enviromentálny expert

Laura Kovácsová
→ novinárka (Deník Referendum a Kapitál) a aktivistka

Ladislav Miko
→ vedúci Zastúpenia Európskej komisie v SR, ekológ a pôdny biológ

Daniela Piršelová
→ redaktorka TA3 a zakladateľka Climate Conference Slovakia

hostia


Diskusiu budú moderovať

Júlia Choleva a Oto Hudec


Diskusia sa uskutoční počas podujatia 1.MÁJ – Deň zatvorených ateliérov (livestream) v Novej Cvernovke. Z dôvodu opatrení proti šíreniu koronavírusu diskusia prebehne bez účasti publika. Celé podujatie budete môcť sledovať online.


Nachádzame sa uprostred inej krízy- spôsobenej pandémiou koronavírusu. No aj napriek poklesu emisií, spôsobenom znížením produkcie, s klimatickou zmenou budeme pravdepodobne opäť a dlhodobo konfrontovaní. Obe krízy pritom nesú mnohé paralely v dopade na spoločnosť. Aj o tom sa budeme rozprávať.

Klimatická zmena pôsobí globálne. Vedci už potvrdili fakt, že najvýraznejšie sa na týchto zmenách podieľa človek – tým, že do ovzdušia vypúšťa fosílne plyny. Vznikajú spaľovaním uhlia, nafty a ropných derivátov, či zemného plynu. Na týchto emisiách sa najviac podieľajú rozvinuté krajiny, ako sú štáty Európskej únie, USA, Kanada, Austrália, Japonsko, ale aj Rusko či Čína.

Lenže dôsledky klimatickej zmeny, ako sú sucho, záplavy, zvyšovanie hladiny morí silno pociťujú napríklad v Bangladéši, Latinskej Amerike, v Karibiku či v Afrike. Teda v tých štátoch, ktoré v prepočte na obyvateľa vypúšťajú neporovnateľne menej fosílnych plynov ako rozvinuté krajiny. Obyvatelia týchto krajín zároveň nie sú dostatočne zabezpečení na to, aby si v krízovej situácii vedeli pomôcť. Podobne sa následky tejto krízy môžu silnejšie dotknúť práve tých, ohrozených sociálnou neistotou aj na v EÚ a na Slovensku. Rovnako ostáva dôležitou otázkou, ako zasiahne transformácia priemyslu a spoločnosti v záujme zníženia emisií CO2 zamestnanosť a ekonomiku – ako by táto transformácia mohla prebehnúť sociálne spravodlivo?

Hosťkami diskusie budú aj dve novinárky a preto sa budeme venovať aj otázke, ako komunikovať tému klimatickej spravodlivosti verejnosti, ako konfrontovať divákov, či čitateľov médií s komplexnosťou problému tak, aby mu porozumeli.


Partnerom živej kultúry v Novej Cvernovke je Nadácia VÚB banka.
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.