Okupácia 1968

Zdielať

Okupácia 1968

Pri príležitosti 50. výročia vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v auguste 1968, si dvojdňovým podujatím pripomenieme túto udalosť expozíciou spojenou s výkladom, diskusiami, špecifickou inštaláciou a nebude chýbať ani hudobný program.

Tento rok si slovenská spoločnosť pripomína jedno dôležité výročie. Je ním vstup “spriatelených” armád Varšavskej zmluvy na naše územie 21. augusta 1968 proti vôli občanov vtedajšej ČSR. Koniec 60-tych rokov sa aj v celoeurópskom kontexte vyznačoval významnými spoločenskými zmenami a pnutím na oboch stranách vtedajšej železnej opony. Študentské protestné hnutia v celej Európe, generačné vyhranenie sa mladých voči zmýšľaniu predošlého pokolenia, úžasný pokrok v umení, vede a technike. Atmosféra v Európe vôbec sa niesla definitívnym oslobodením sa od šialenstva 2. svetovej vojny. Československá spoločnosť v tom čase zažila azda najzásadnejší rozvoj v období pred Novembrom 89. Zrušila sa 20 rokov trvajúca cenzúra, ľudia sa začali aktívnejšie vyjadrovať ku veciam verejným, uvoľnila sa prísnosť politiky, ľudia mohli viac cestovať na západ, pripravovala sa ekonomická reforma, ktorá mala priniesť blahobyt a pod. Civilizačný kompas vtedajšej spoločnosti sa začal pomaly otáčať demokratickým smerom. Toto obdobie sa nazýva Pražská jar. Vojenská intervencia pod taktovkou najmä Sovietskeho zväzu a vtedajšieho Východného Nemecka v auguste 1968 tieto procesy nielenže zastavila, ale naopak naštartovala ďalšie, ktoré viedli ku ruptúre a devalvácii základného hodnotového rámca v spoločnosti. Hranice sa zatvorili, 400 000 ľudí emigrovalo a pre tých, ktorí ostali, nasledovalo obdobie udávania, nedôvery a neslobody. Nasledujúcich 20 rokov sa naša spoločnosť ponorila do normalizačnej hmly, ktorá trvala až do nežnej revolúcie v Novembri 1989. Myslíme si, že napriek tomu, že žijeme už takmer 30 rokov v slobodnej krajine, dôsledky okupácie 1968 je dodnes cítiť. Nie je dnešná plytkosť etiky a morálky, zodpovednosti a spravodlivosti *či nízka kvalita občianskej spoločnosti dôsledkom normalizácie, ktorú okupácia 1968 bezprostredne naštartovala? Sme aj dnes vystavení nebezpečenstvu okupácie demokratických hodnôt?
_____________________________________________________________________________________________________

PIATOK 7.9. 2018

10:00 Otvorenie výstavy Okupácia 1968

11:00 Prvá komentovaná prehliadka s Ľubomírom Morbacherom z Living Memory, témou bude rok 1968 a následná normalizácia
17:00 Spýtaj sa vašich / premietanie dokumentu
17:30 “Prečo to tí mladí riešia?” / diskusia
Prečo sa mladí ľudia zaoberajú historickou témou z obdobia pred ich narodením?
18:00 Normalizácia – fenomén doby / diskusia
Čo je to normalizácia, ako začala a kto boli jej hlavnými aktérmi? Dopad normalizácie na rôzne vrstvy obyvateľov Československa a podstata dohody medzi štátnou mocou a jednotlivcom. Fenomén previerok, vnútornej emigrácie, rozdiely normalizácie v Čechach a na Slovensku. Dubčekov pribeh a jeho demystifikácia.

SOBOTA 8.9. 2018

od 10:00 Výstava Okupácia 1968
17:00 Válek / premietanie filmu
19:30 Tvorba v období normalizácie / diskusia
Aké dopady mala normalizácia na Slovensku pre umeleckú obec a pre tvorivých ľudí vôbec? Fenomén Válek ako istý kód pre slovenské poznatky z tohto obdobia. Akú časť slovenskej identity nám odovzdalo obdobie normalizácie?
Hostia Eduard Grečner, Peter Zajac, Daniel Fischer
21:00 MtotheG- live DJ set/ Skrytý bar

Počas celého podujatia vás na mieste privíta aj špecifická interaktívna inštalácia.
______________________________________________________

Partner živej kultúry v Novej Cvernovke je Nadácia VÚB.
Powered by Nadácia ESET a Férová Nadácia O2 SK.
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.