Nová kniha o Cvernovke! Podporte dotlač knihy a pomôžte reštarovať najväčšie kultúrne a kreatívne centrum na Slovensku, ktorého príbeh sa začal písať po tom, ako opustil areál súčasnej Pradiarne a dnes – viac ako kedykoľvek predtým – ocení vašu podporu.
Každý jeden výtlačok sa počíta. +100 strán: aktuálne fotky, dva samostatné príbehy, zaujímavé rozhovory a ešte omnoho viac. Podporiť nás môžete na Donio.sk.
Prvá kniha Cvernovka vyšla v roku 2014 ako pokračovanie výstavy Včera predvčerom – Cvernovka a jej príbehy. Počas jej príprav sa nahromadilo toľko dobových materiálov, že nebolo inej cesty, než vydať celú knihu.
Kniha sa skladala z dvoch častí, prvá bola historickým obrazom továrne a druhá zachytávala osadenstvo kreatívnych ateliérov, ktoré sa nasťahovali do budovy Cvernovky v nultých rokoch. Prvé vydanie knihy končilo otvorenou otázkou. Čo bude s komunitou po opustení ateliérov? Ako naloží nový majiteľ nie len s budovou Pradiarne ako kultúrnej pamiatky, ale aj s celým areálom? Po desiatich rokoch na tieto otázky už poznáme odpovede.
Na takmer 100 nových stranách kniha rozvinie 2 samostatné príbehy – osud areálu bývalej cvernovej továrne aj pokračovanie kreatívnej komunity. V druhom rozšírenom vydaní nájdete okrem pôvodného obsahu šesť rozhovorov s dvojicami ľudí, ktorí sa stali súčasťou príbehu Cvernovky v rôznych obdobiach jej existencie.
Kto sú títo ľudia? Zakladatelia Nadácie Nadácie Cvernovka Vilo Csino a Braňo Čavoj, vtedajší župan Pavol Frešo a vedúca oddelenia kultúry BSK Zuzana Hekel, architekti Pradiarne Ivan Masár a Juraj Benetin, developeri areálu bývalej cvernovej továrne Peter Doval (YIT) a Jakub Mikulášek (RSJ), zástupcovia pôvodnej komunity a neskôr spolupracovníci Nadácie Cvernovka Paula Poštolková, Ivica Jančová, Juraj Hariš a Boris Belan.
Druhé rozšírené vydanie beznádejne vypredanej knihy Cvernovka bude obsahovať nielen nové rozhovory, ale aj aktuálne fotografie, ktoré zachytávajú rôzne obdobia vývoja oboch príbehov.
Nájdete tam fotky, ktoré pripomenú premenu starej Cvernovky na súčasnú Pradiareň, aj vznik tej Novej, tzn. revitalizáciu opusteného areálu bývalej chemickej priemyslovky na Račianskej, kde komunita a kreatívci združení pod Nadáciou Cvernovka založili dnes najväčšie kultúrne a kreatívne centrum na Slovensku.
Za podporu vopred ĎAKUJEME!