Nestrácajme čas! — Klimatický zákon

Zdielať

Nestrácajme čas! — Klimatický zákon

Klimatické podmienky sa stávajú čoraz naliehavejšou témou. Ako ju bude riešiť slovenská legislatíva? Pozývame vás na diskusiu 28. septembra v Novej Cvernovke.

Klimatický zákon na slovensku

Zhoršujúce sa klimatické podmienky už zďaleka nie sú novou témou. Horúčavy leta 2022 ukázali v praxi, aké extrémy počasia nás čakajú aj v Európe v postupujúcej klimatickej kríze. Potenciál ekologickej hrozby je globálny problém, týkajúci sa nás všetkých. Ak chceme túto situáciu zvrátiť, potrebujeme aj na Slovensku jasný a právne vymáhateľný plán znižovania emisií. Na to by mala slúžiť aj legislatíva v oblasti klimatickej zmeny. Do konca roka 2022 by malo Ministerstvo životného prostredia predstaviť úplne nový Klimatický zákon.

Na čo ho vlastne potrebujeme? A dokáže takýto zákon skutočne naštartovať znižovanie emisií skleníkových plynov, transformáciu priemyslu a výroby energií? Čo by mal obsahovať, aby mal zmysel a aby boli jeho záväzky skutočne vymáhateľné? A aké sú skúsenosti zo zahraničia? Aj o tom bude diskusia s našimi hosťami.

HOSTIA:

Ivana Figuli
→ právnička, Via Iuris | viaiuris.sk
Ján Budaj
→ minister životného prostredia | minzp.sk
Jakub Hrbáň
→ aktivista, Klíma ťa potrebuje | klimatapotrebuje.sk

MODERUJÚ:

Lucia Szabová
→ Znepokojené matky | znepokojenematky.sk
Laco Oravec
→ Nadácia Cvernovka | novacvernovka.eu