Nestrácajme čas! — Klíma a vojna

Zdielať

Nestrácajme čas! — Klíma a vojna

Diskusia reagujúca na súčasnú situáciu na Ukrajine, v ktorej sa budeme rozprávať tiež o tom, či sa nečakaná mobilizácia jednotlivcov, neziskoviek, ale aj politikov môže preniesť aj do odpovede na klimatickú krízu.

Zvolenou témou reagujeme najmä na súčasnú situáciu na Ukrajine. Budeme sa pýtať na to, aké možnosti má Slovensko zbaviť sa závislosti na ruskom plyne a rope a či sa nečakaná mobilizácia jednotlivcov, neziskoviek, ale aj politikov môže preniesť aj do odpovede na klimatickú krízu. Tiež budeme diskutovať o tom, aké dopady na emisie skleníkových plynov majú vojny a zbrojenie a aké formy aktivizmu sú účinné v čase kríz.


HOSTIA:
Lucia Szabová
→ Znepokojené matky
Radek Kubala
→ Re-set: platforma pro sociálně-ekologickou transformaci
Juraj Smatana
→ štátny tajomník, Ministerstvo životného prostredia SR
MODERUJÚ:
Júlia Choleva
→ Nestrácajme čas
Laco Oravec
→ Nadácia Cvernovka

Lucia Szabová je klimatická aktivistka a venuje sa komunikácii a stratégiám na ochranu pred zmenou klímy. Od roku 2005 pracovala pre Greenpeace Slovensko ako hovorkyňa, ale venovala sa aj práci s dobrovoľníkmi, školeniam či digitálnej mobilizácii. Počas materskej dovolenky v roku 2019 bola jednou z prvých žien, ktoré založili organizáciu Znepokojené matky, ktorá sa zaoberá mobilizovaním rodičov na presadzovanie systémových zmien v oblasti ochrany klímy. Koordinuje aj platformu organizácií pod názvom Klimatická koalícia.

Radek Kubala pracuje pro organizaci Re-set: platforma pro sociálně-ekologickou transformaci. Působí v globálním hnutí za klimatickou spravedlnost, v minulosti působil jako koordinátor klimatické kampaně Greenpeace Slovensko a je jedním ze zakladatelů grassrootového hnutí Limity jsme my. Byl také součástí místní skupiny Hnutí DUHA Brno i evropských Mladých Přátelích Země. Dříve pracoval jako ekologický novinář v Deníku Referendum.

Juraj Smatana je štátnym tajomníkom Ministerstva životného prostredia SR. V minulosti pôsobil ako učiteľ dejepisu a zároveň občiansky, protikorupčný a environmentálny aktivista. Vyštudoval elektrotechnickú priemyslovku a do roku 1989 pracoval ako elektrotechnik. Neskôr vyštudoval aj geografiu a dejepis. 


Nájsť priamy súvis medzi klimatickou krízou a vojnovými konfliktmi môže byť niekedy zjednodušujúce, či jemne zavádzajúce. Následky klimatickej krízy: suchá, nárast teplôt, rast hladiny oceánov, povodne a s tým súvisiaca migrácia sú však jednými z faktorov vzniku vojenských konfliktov.

Avšak možno ešte očividnejšie jem že tie isté (fosílne) suroviny, ktoré spôsobili klimatickú krízu (uhlie, ropa, či plyn), sú zároveň častou zámienkou, či rozhodujúcou silou pri vedení vojen. A tí, ktorí sú najraniteľnejší voči dôsledkom klimatickej krízy, sú častokrát aj obeťami nezmyselných konfliktov a vojen.


Diskusie Nestrácajme čas! sa do hĺbky venujú pojmom, ktoré v súvislosti s klimatickou krízou často počúvame a používame, pre verejnosť sú však niekedy ťažko uchopiteľné.


Partner živej kultúry v Novej Cvernovke je Nadácia VÚB.
Z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislava

Realizované s finančnou podporou predsedu vlády Slovenskej republiky.

www.novacvernovka.eu
www.nestracajmecas.sk