Večer toho najlepšieho, čo sa tento rok urodilo na lokálnej scéne a zarezonovalo aj ďaleko za jej hranicami.
Mappa a Warm Winters Ltd. pre vás pripravili nádherný adventný večer plný spolupatričnosti a hrejivej atmosféry. Uvedieme tri, ešte stále veľmi čerstvé albumy Adely Mede, Line Gate a Richarda Hronského. Tie si budete môcť aj kúpiť a následne nimi napríklad niekoho obdarovať. Stretneme sa v Kabinete pomalosti.
18:00 Dvere
18:30 Richard Hronský
19:10 Line Gate
20:00 Adela Mede
Vstupenky: čoskoro (kapacita obmedzená)
Vstupné: 6 EUR (pokojne aj viac, v prípade, že chcete podporiť vydávanie nielen slovenskej hudby)
Čo budete počuť?
Adela Mede – Ne Lépj a Virágra
Adela Mede
Adela Mede je v Bratislave usadená slovensko-maďarská zvuková umelkyňa, speváčka a producentka. Po debutovom albume ‘Szabadság’ (2022) vydala pred niekoľkými týždňam svoj druhý album ‘Ne Lépj a Virágra’; ten rezonuje zatiaľ hlavne za slovenskými hranicami. Názov druhého albumu v preklade znamená “nestúpaj na kvietok” a Adela Mede na ňom predstavuje sedem starostlivo prepracovaných piesní, okrášlených minimalistickými a folklórnymi vplyvmi, ale aj expreimentálnymi prístupmi. Žiari na ňom predovšetkým jej hlas – je dominantný, v centre pozornosti a je vyjadrenám univerzálneho jazyka, ktorým Mede opisuje realitu presahujúcu hranice našich inidividuálnych skúseností. Je to “stredoeurópska hudba” vo svojej najkomplexnejšej, najvýraznejšej podobe, vyjadrujúca hlbokú vieru v potenciál nášho regiónu. Album vydali v spoluprácu vydavateľstvá mappa a Warm Winters Ltd. Na krste zaspieva Adela Mede niekoľko skladieb v úplne akustickom prevedení.
Line Gate
Line Gate je projekt v Prahe usadeného hudobníka Michala Vaľka. Jeho zvuk je charakteristikcý repetívnosťou, zdanlivou nemennosťou a využívaním minimálnych výrazových prostriedkov. Skladby, ktoré sú tvorené dlhými drónmi vyvolávajú psychedelický efekt zapečateného času- kontinuálneho zostupu k radikálnemu zvukovému oprosteniu. Vaľkove kompozície nadväzujú na tradíciu minimalizmu (La Monte Young, Éliane Radigue, Steve Reich), no zároveň ich môžeme počúvať aj ako solitérne zvukové denníky. V nich sa pomocou ninery a vlastného hlasu pokúša vytvoriť utopický priestor, v ktorom dekonštruuje časovosť zameranú na výkon a zisk. Výsledkom môže byť meditácia, hypnotický trip alebo správa o blížiacej sa apokalypse, ktorá je zvestovaná pravidelným točivým pohybom kľuky drevenej ninery. Krédo ostáva stále rovnaké: Zanechať po sebe čo najmenej stôp. Posledný album Trap vydala mapp. Skladby z neho zaznejú aj v Kabinete.