Luki Essender: Of Yous (opening/vernisáž)

Zdielať

Pozývame vás na prvú sólovú výstavu Luki Essender.

Július Koller Society
Račianska 78, Bratislava 831 02
Trvanie výstavy: 10.11. 2023 – 12.1.2024

_____________________
Zdalo sa mi o kvetoch. Ich vysušené hlavičky prevísali vysoko nado mnou. Tieto druhy nájdete len v povedačkách – tam žiaria vo svojich neskutočných odtieňoch maslovo-žltej, neoprénovo-modrej či výhražnej ružovej. Hojdajú sa sem a tam, chvíľu v mäkkom svetle, ktoré dovnútra prepúšťa vyblednutá stena, potom mimo neho. Sú to mŕtve kvety, zakonzervované, pripravené na ďalšie spracovanie. Zachovali si však svoju krehkosť a pokojne kopírujú tempo môjho plytkého spiaceho dychu.

Toto miesto je kozmický priestor – nekonečný, blednúci, dávno stratený. Nasýtený vzduch odkazuje na aromatické činnosti: snáď tu kyslo cesto, šliapalo sa hrozno alebo manipulovalo s ešte teplým mäsom? Pod rastlinami stoja rady vŕbových košíkov. Prázdne. Pôsobia tak prirodzene, akoby tu vyrástli, vyrašili z materského stromu. Aj tie sú mimo môjho dosahu. Do sna nikto nevstúpil, ale na zemi pozorujem mihotavé tiene, avšak celková nehybnosť miestnosti mi dovoľuje utiahnuť sa do seba. Prižmúrim oči a vidím svoj obraz stáť na strešných trámoch, prehmatávam zväzky sušených listov. Napokon rozpoznávam ruku, ktorá leží skrútená za mojím chrbtom. Dlaň mi pritom tlačí na kríže. V tomto sne upieram pohľad na seba a nikdy sa neobrátim späť.

Of Yous predstavuje prvú sólovú výstavu Luki Essender (Ilava, 1995) na Slovensku. Dielo, vytvorené špecificky pre účely tejto výstavy, využíva celú škálu autorských postupov, vychádzajúcich predovšetkým z teórie performance a jazyka, ktoré v tomto prípade prerastajú do podoby konštrukčnej inštalácie. Essender pristupuje k prírode z kvír perspektívy, z rôznorodých zozbieraných objektov skladá priestor, v ktorom sa dá ľubovoľne pohybovať. Sochárske formy, architektonické typológie a vizuálne kľúče sa preskupujú, vytvárajúc dojem špekulácie, ba až halucinačného sveta. Výstava svojou úzkostlivo presnou formou obnažuje proces hľadania seba sama – autorského subjektu vo všetkých svojich (ne)bezpečných podobách. Pokúša sa o harmóniu nezávislosti, neustálej premeny a obnovy. Výsledný priestor svojou zvnútornenosťou tak vlastne stojí v opozícii k priestoru ako takému.

– James Taylor-Foster
Výstava je súčasťou projektu Islands of Kinship, spolufinancovaného Európskou úniou. Vystavené dielo bolo vytvorené špecificky pre účely tejto výstavy v rámci okruhu New Agora. Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.