Kultúra pitia: Whisky

Zdielať

Kultúra pitia: Whisky

Podujatie, ktorého cieľom je ponúknuť širší pohľad na pôvod či históriu whisky.

Ohnivá voda, ostrovné zlato alebo voda života. Povinná výbava každej írskej či škótskej domácnosti. Whisky. Alebo Whiskey?

Rozdiel v týchto názvoch je spravidla geografický. Zatiaľ čo v Írsku a v Spojených štátoch sa pije Whiskey – Škóti, Kanaďania, Japonci a prakticky celý svet tento výnimočný nápoj volá Whisky. Zoznam krajín kde sa vyrába len potvrdzuje to, že whisky už dávno nie je lokálnou zábavou britských ostrovov.

V írskych kronikách sa whisky objavuje prvýkrát už v roku 1405. Škóti majú prvú zmienku o tomto nápoji vo frome zápisov z kráľovksej pokladnice, ked bol slad poslaný “pre mnícha menom John Cor, z vôle kráľa, aby vyrobil aqua vitae”. Ako to už býva pri alkohole zvykom, aj whisky bola pôvodne určená na medicínske účely. Neskôr sa začala skladovať a zrieť v drevených sudoch, čo jej dodalo výnimočnú chuť a farbu. To spôsobilo, že sa stala vyhľadávaným nápojom a tiež dobrým nástrojom ako zachrániť nadbytočné obilie pred pazúrmi potkanov. Dnes je nepochybne najobľúbenejším tmavým alkoholom na svete.

V sobotu 25. januára s nami príďte ochutnať rôzne druhy tohto skvelého nápoja a jedinečné cocktaily, ktoré budeme postupne prezentovať v udalosti.

Kultúra pitia je cyklus podujatí na mieste Skrytý bar v Novej Cvernovke, ktorého cieľom je ponúknuť širší pohľad na alkoholické nápoje, ich pôvod, históriu a mixológiu. Pod mottom “piť s rozumom” sa snažíme priniesť ľuďom rôzne chute z celého sveta v rámci ochutnávok a rozšíriť hranice ich poznania tradičnými a tiež našimi vlastnými miešanými nápojmi.

K dobrej whisky patrí aj dobrá hudba. Preto sme pre vás počas podujatia kultúra pitia pripravili koncert cvernovkárskych hudobných zoskupení NOVO & Soté.

Nebude chýbať ani fantastické jedlo od variaceho kolektívu Dvanásť Duší!


Vstup na podujatie je zdarma.

Tešíme sa na vás v Skrytom bare!