Krajina medu (MK, Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov)

Zdieľať

Krajina medu (MK, Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov)

Slovenská premiéra dokumentu nominovaného na Oscara a bohatý sprievodný program premenia Park pod Palmou na KRAJINU MEDU.

Jedinečné neskoré popoludnie a večer venované všetkým tým, ktorí majú radi dobré filmy, včely a med, včelárom a nevčelárom, filmárom i nefilmárom, aj rodičom s deťmi, aj všetkým ostatným.

PROGRAM:


16:30 – 18:00
stretnutie rodičov a detí so včelármi: pozorovanie včiel v sklenenom úli a toľko otázok, koľko sa doň zmestí
+ ochutnávka medu

mestskí včelári Róbert Kňažko a Danica Fernandez-Diaz z Uletenej včely a detskí včelári

prezentácia časopisu Dymák a včelárskeho portálu dymak.online, Michal Petruška


19:00
diskusia na témy včely v meste, kvalita medu, včelárstvo na Slovensku a včelárstvo a etika

Diskutujúci:
Marcela Bučeková, SAV Laboratórium apidológie a apiterapie na Ústave molekulárnej biológie
Róbert Kňažko, mestský včelár
Juraj Hariš, včelár / amatér, architekt
Michal Petruška, zakladateľ včelárskeho portálu www.dymak.online a časopisu o včelách a prírode Dymák

Moderátor: Laco Oravec


20:30
premiéra filmu KRAJINA MEDU
(MK, r. Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov)

TRAILER: https://www.youtube.com/watch?v=H-ff3kQVU28

Hatizde Muratova žije s chorľavou matkou v dedine uprostred odľahlej horskej oblasti na Balkáne, nemajú cesty, elektrinu ani tečúcu vodu. Hatizde je posledná z rodu chovateľov divých včiel a pracne si zarába na živobytie zberom malých dávok medu a ich predajom v najbližšom meste vzdialenom “iba” štyri hodiny chôdze. Jej pokojný život obráti hore nohami príchod putujúcej rodiny s kričiacimi strojmi, siedmimi bujarými deťmi a stádom dobytka. Hatidze sa k sľubovanej zmene stavia optimisticky, avšak netrvá dlho a dochádza k stretu, ktorý odhaľuje zásadné napätie medzi prírodou a človekom, harmóniou a nesúladom, zneužívaním a udržateľnosťou.

Celovečerný debut dokumentaristov Ljubomira Stefanova a Tamary Kotevské charakterizuje epická šírka, hoci zjavne vznikol z dôverného vzťahu medzi filmármi a témou. Ide o prekvapivo humorný, hoci drsný aj nežný portrét krehkej rovnováhy medzi ľudstvom a prírodou, o pohľad na rýchlo miznúci spôsob života a nezabudnuteľné svedectvo o vytrvalosti jednej ženy.

Po skončení projekcie občerstvenie (aj medové špeciality).

V prípade nepriaznivého počasie sa podujatie uskutoční vo vnútorných priestoroch Novej Cvernovky.


Program pripravila filmová distribučná spoločnosť Filmtopia v spolupráci s Nová Cvernovka, poďakovanie patrí aj uletenavcela.skj a všetkým partnerom.


◢ Leto pod Palmou je séria podujatí v exteriéri budúceho verejného parku, ktorý vzniká pri kultúrnom a kreatívnom centre Nová Cvernovka. Počas letných mesiacov v ňom zažijete každodenný kultúrny program, ktorého súčasťou budú inscenácie nezávislých divadelných súborov, vystúpenia alternatívnych hudobných interpretov,djov a party, letné kino s dokumentárnymi i hranými filmami a nebude chýbať ani kvalitná súčasná slovenská literatúra.

Program kultúrneho Leta pod Palmou, ale aj dokončenie unikátneho verejného parku v Bratislave môžete podporiť na www.sutnapark.sk.

Nadácia VÚB (VÚB banka) – partner živej kultúry v Novej Cvernovke vám prináša aj relax pod Palmou. Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Za tlač ďakujeme bittner print.