Nový časopis s témou Koncept – Uvedenie do života. Kľúčové slová: modely, návrhy, vizualizácie, virtuálna realita, technológie, plány, budúcnosť.

 

In KONCEPT 06:

In: Ben van Berkel (UNStudio), Július Brutus, Compass architekti, Rea Dilhoffová, Michal Diviš (MDA), Irakli Eristavi (zerozero), Filip Gulan, Bartosz Haduch, Lenka Hámošová, Juraj Hantabal, Michaela Hantabalová, Adriána Henčeková, Matúš Lányi, Samppa Lappalainen (JKMM), Boris Meluš, Ján Morek, Juraj Palovič (gro), Zuzana Pastirčák Duchová, Danica Pišteková (VŠVU), Veronika Selingerová, Tomáš Tholt (VŠVU), Lucia Tóthová, Yvette Vašourková (CCEA MOBA), David West (Studio Egret West)

Irakli Eristavi (zerozero) predstaví ideové pozadia výučby experimentálneho ateliéru architektúry na FUTU v Košiciach. Pedagogickí kolegovia Danica Pišteková a Tomáš Tholt (VŠVU) premýšľajú nad glitchom a chybou v procesoch tvorby architektúry. Juraj Palovič (gro) rozpráva, ako sa im s kolegami podarilo posunúť od zadaní ako rodinné domy a interiéry. Samppa Lappalainen (JKMM) v rozhovore vysvetľuje, ako architekti môžu vytvoriť infraštruktúru pre šťastnú spoločnosť. Ben van Berkel (UNStudio) sa rozprával s Bartoszom Haduchom o architektúre odolnej proti budúcnosti.

Architekt Ján Morek vysvetľuje v rozhovore s Adriánou Henčekovou, ako vznikajú dobré vizualizácie.Boris Meluš (Nová Cvernovka) vysvetľuje, ako celá bratislavská štvrť môže byť environmentálne zaujímavá. Filip Gulan (Corwin) v rozhovore predstaví princípy projektu Palma v susedstve. Lenka Hámošová v kritickom dizajnérskom projekte upozorňuje na riziká virtuálnej develoutópie. Rea Dilhoffová v texte Hra na urbanist(k)u analyzuje architektúru počítačových hier. Matúš Lányi vo svojich výtvarných dielach Panteón a Scheherezade glosuje súčasnú spoločnosť. Zuzana Duchová odporúča knihu (Vý)Stavoprojekt. Dážďovky z undergroundu pozorujú výstavbu električkovej trate. Pokračuje aj komiks Za titulkami.

Umenie: Compass architekti, Veronika Selingerová
Detail: zerozero
Skica: Hantabal architekti
Model: MDA
Šuflík: CCEA MOBA

Podujatie sa koná v rámci Leta pod Palmou, z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia