Klub tichých čitateľov 01

Zdielať

Klub tichých čitateľov 01

SBC založili v roku 2012 Guinevere de la Mare a Laura Gluhanich v bare v kalifornskom San Franciscu. Po siedmich rokoch má viac ako 70 pobočiek (chapters) najmä v USA, ale aj inde na svete (Japonsko, Juhoafrická republika, Veľká Británia, Švédsko či srbský Novi Sad).

Pravidlá fungovania sú veľmi jednoduché – prinesiete si vlastnú knihu (alebo si požičiate našu), úvodná polhodinka je venovaná nezáväzným rozhovorom, potom dostanete signál a hodinka tichého čítania sa môže začať. Po záverečnom signále si môžete ešte chvíľu čítať, alebo sa opäť zapojiť do výmeny tipov, poznatkov a zážitkov. Alebo môžete pokojne odísť a ak sa vám páčilo  prísť opäť o mesiac. Pod heslom Introvert Happy Hour sa stretávajú čitatelia, ktorí sa ostýchajú hovoriť o svojom čítaní na tradičných book cluboch alebo diskusných literárnych podujatiach.

Prvý slovenský SBC oficiálne zapojený do medzinárodnej siete (vieme, že podobné stretnutia existujú aj u nás) vznikol pod názvom Klub tichých čitateľov (KTČ) v Kabinete pomalosti v bratislavskom kultúrnom a kreatívnom centre Nová Cvernovka v septembri 2019.