Kapitalks: Potrebuje kultúra viac samoorganizovania?

Zdielať

Kapitalks: Potrebuje kultúra viac samoorganizovania?

Prináša nezávislosť umlecov od štátu aj väčšiu slobodu? Aký je a aký by mal byť vzťah kultúrnej obce s politikou? Potrebujeme sa viac spájať a presadzovať spoločne spoločné záujmy?

Máme životaschopné platformy a iniciatívy sieťovania v kultúre? O tom všetkom bude diskutovať Laco Oravec z časopisu Kapitál s Borisom Melušom z Nadácie Cvernovka, režisérkou a organizátorkou Majou Hriešik, pedagógom Danielom Grúňom a Grétou Mária Srnovou a Jurajom Mydlom z Iniciatívy študentov VŠVU.

Laco Oravec: vyštudoval Právnickú fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Civilnú službu absolvoval vo feministickom združení žien Fenestra, ktoré sa venuje obetiam násilia páchaného na ženách a deťoch. Takmer 15 rokov pracoval v Nadácii Milana Šimečku ako programový riaditeľ. V súčasnosti pôsobí na voľnen nohe a spolupracuje s rôznymi mimovládnymi organizáciami a iniciatívami. Venuje sa ľudským a menšinovým právam, multikulturalizmu, sociálnym inováciám a verejným politikám. Je členom Rady Vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.

Boris Meluš (1981) je grafický dizajnér. Vyštudoval pražskú UMPRUM (2009). Keď mal na to viac času venoval sa najmä dizajnu kníh, výstav, užívateľských rozhraní a komunikácii kultúrnych udalostí. V roku 2016 získal za dizajn edície kníh Rudolfa Slobodu Národnú cenu za komunikačný dizajn. Momentálne je plne ponorený do práce v Nadácii Cvernovka a jej hlavného projektu – kultúrneho a kreatívneho centra Nová Cvernovka v Bratislave.

Maja Hriešik: Režisérka, publicistka. Narodila sa v Novom Sade v Srbsku. Od roku 1997 žije a pracuje v Bratislave. Knižne jej vyšli eseje na tému dramaturgie v súčasnom tanci a divadle Telesnosť európskeho divadla. Režírovala na kamenných javiskách a spolupracovala s viacerými nezávislými umeleckými produkciami (Debris Company, Azyl production, Divadelná Nitra).

Juraj Mydla je študentom katedry intermédií na VŠVU. Aktívne sa venuje prevažne kolektívnej tvorbe, či už v performatívnom zoskupení Marína Abramovič Po Sebe Neupratuje, v divadelnom zoskupení asfd divadlo ašttnnkorazd fildj, alebo v iných kolaboratívnych projektoch. Je jedným zo zakladajúcich členov a členiek študentskej platformy Stojíme pri kultúre.

Gréta Mária Srnová je študentkou 5. ročníka katedry maliarstva na VŠVU. Počas štúdia sa dlhodobo podieľa na aktivitách týkajúcich sa verejného života, či už v umeleckej tvorbe alebo formou občianskej angažovanosti. Je jednou zo zakladajúcich členiek a členov študentskej platformy Stojíme pri kultúre.

Daniel Grúň je kunsthistorik, kurátor, pedagóg, spisovateľ a kritik umenia. V roku 2010 získal cenu Igora Zabela za kultúru a teóriu. Pracuje ako docent Katedry teórie a dejín umenia na VŠVU a v súčasnosti vedie The Julius Koller Society. Venuje sa hlavne spoločensky angažovanému umeniu, čo sa pretavuje aj do jeho pedagogickej praxe – jedným z predmetov, ktoré na VŠVU vyučuje je Umenie a demokracia.