Jedlo alebo odpad – ako predchádzať plytvaniu s jedlom

Zdieľať

Jedlo alebo odpad – ako predchádzať plytvaniu s jedlom

Ročne vyprodukuje na Slovensku jeden obyvateľ približne 350kg odpadu, z čoho na skládke končí viac ako 1/3. To je dôsledok najmä nedostatočnej recyklácie a plytvania zdrojmi. 

Ako správne nakupovať potraviny a ako ich skladovať, tak aby vydržali čerstvé? Ako sa naučiť variť zo zvyškov? Kam s jedlom, ktoré sa nezje? Dá sa efektívne kompostovať aj v byte? Ako fungujú komunitné chladničky a čo by sme ako jednotlivci mohli robiť lepšie?

SAŠA KOLÁRIK

– Saša je členkou občianskeho združenia Free Food. To bolo založené skupinou nadšencov, ktorí považujú za dôležité bojovať proti problému plytvania potravinami v našej spoločnosti. V novembri 2017 sa Free Food podarilo otvoriť prvú komunitnú chladničku v Bratislave v Nová Cvernovka. Komunitná chladnička je alternatívou verejnej chladničky, nestojí však na ulici, ale je súčasťou priestoru, ktorý zdieľa určitá skupina ľudí. V tomto prípade sú to ľudia, ktorí bývajú alebo pracujú v priestoroch Novej Cvernovky na Račianskej ulici. Ktokoľvek z tejto komunity môže do chladničky jedlo dávať, alebo si ho vziať. Cieľom projektu je dať druhú šancu jedlu, ktoré by sa inak stalo odpadom a obmedziť tak jeho plytvanie.

 

Z hľadiska obmedzenej kapacity prosíme o zakúpenie lístkov v predpredaji.