JEDEN SVET: O otcoch a synoch

Zdieľať

JEDEN SVET: O otcoch a synoch

Strhujúci film z prostredia islamského radikalizmu doplní diskusia s maďarskou reportérskou hviezdou Andrásom Földesom.

Pozývame vás na letné premietanie jedného z najúspešnejších filmov minulého ročníka festivalu Jeden svet: O otcoch a synoch. Strhujúci film z prostredia islamského radikalizmu doplní diskusia s maďarskou reportérskou hviezdou Andrásom Földesom. Vstup je voľný.


„O otcoch a synoch je dielom bezkonkurenčnej intimity, ktorá zachytáva chladivý okamih, keď zomrie detstvo a narodí sa džihádizmus.”


Bratia Usáma a Ajmán dospievajú rýchlejšie než iné deti. Ich otec je totiž džihádista z Frontu an-Nusrá a praje si, aby aj jeho synovia čoskoro bojovali za vznik islamského chalífátu. Režiséra Talala Derkiho, autora úspešného filmu Návrat do Homsu, vraj otec učil, že svoje nočné mory musí najskôr nakrútiť, aby sa ich zbavil. Vydal sa preto späť do rodnej Sýrie, dva roky žil v púšti na severe krajiny v rodine islamského radikála a bojovníka teroristickej skupiny Front an-Nusrá. Výsledkom je unikátna štúdia islamskej radikalizácie. Abú Usáma vymenil svojim deťom učebnice za zbrane a pripravuje ich na svätú vojnu. Zatiaľ čo by Ajmán (12) radšej chodil do školy, Usáma (13) poslušne nasleduje cestu džihádu. Intímne rodinné chvíle a fanatizmus sa spolu stretávajú dennodenne.

Réžia: Talal Derki
Jazyk: arabčina
Titulky: slovenčina
Dĺžka filmu: 99′
Vhodné od: 16+

Diskusia po filme:
András Földes je zahraničný reportér a korešpondent portálu Index, jedného z posledných maďarských nezávislých médií v krajine. András precestoval obsadenú Líbyu, unikol smrtiacim dronom na irackom fronte a preplavil sa do Afriky so skupinkou anarchistov. Na svojej trojročnej ceste zozbieral informácie od afgánskych žoldnierov, obchodníkov s ľuďmi aj naivných dobrovoľníkov.

Rozprávať sa budeme o jeho skúsenostiach z terénu, o tom, aké náročné (či jednoduché?) je získať si dôveru ľudí pri ich ceste za šťastím naprieč Saharou či vo vojnou zmietanom Iraku a Líbyi. Dozviete sa tiež, ako získavať informácie od prevádzačov ľudí či žoldnierov, ako týmto ľuďom umožniť povedať ich príbehy a zachovať pritom ich dôstojnosť a svoju novinársku etiku.

Podujatie vzniklo v spolupráci festivalu Jeden svet a kultúrneho priestoru Nová cvernovka v rámci mediálnej iniciatívy Sveta medzi riadkami.

Web filmu: https://www.offathersandsons.com/

Článok z dielne NY Times: https://www.nytimes.com/2018/11/15/movies/of-fathers-and-sons-review.html?fbclid=IwAR1Ty11YoiwXr2eQ8mjJEsiArgTNvztC8YKIdv_O7hROIwHaZGDM6ori6pk

O našom hosťovi:
https://minorityrights.org/2019/06/12/hungarian-development-journalism-award-2019/