History Kabinet: ŠTB ako politický zombie po roku 1989

Zdielať

History Kabinet: ŠTB ako politický zombie po roku 1989

Hosťom bude Jerguš Sivoš z ÚPN, ktorý vysvetlí, čo všetko obnáša poznanie o širokej agende zväzkov ŠTB.

Historická prednáška: ŠTB ako politický zombie po roku 1989
Hosť: Jerguš Sivoš – Ústav pamäti národa
Moderuje: Fedor Blaščák

Kým sa ľudia v revolučnej eufórii novembra 1989 na námestiách dožadovali konca komunistov, eštebáci vo veľkom skartovali zväzky a spisy agentov. V tých zimných dňoch a týždňoch decembra 1989 zhoreli a zmizli tony materiálov, najmä živých zväzkov.

Agende zväzkov ŠtB predstavitelia nastupujúcej moci nerozumeli, federálne ministerstvo vnútra ešte mesiace po novembri ovládali “staré štruktúry” a dôkazy o spolupráci s ŠtB sa v novom režime rýchlo stali predmetom politického vydierania. Nasledovali desiatky káuz, falošných aj pravých obvinení. Napríklad, únik materiálov ŠTB z tzv. Tisovej vily v Trenčíne vo februári 1990 bol prvou veľkou kauzou V. Mečiara.

Vo februári 1990 bola ŠtB zrušená, vznikli nové tajné služby demokratického štátu, no desiatky tisíc pracovníkov a spolupracovníkov ŠtB nikam neodišli. Ostali v republike – s informáciami, kontaktmi, starými konexiami. Neskôr sa prijal lustračný zákon, ktorý však na Slovensku po roku 1993 nikdy nikto neuplatňoval. Neskôr vznikol ÚPN a v medzičase sa téma archívnych zložiek ŠTB stala doménou historikov a expertov.

Hosťom HistoryKabinetu bude jeden z našich najlepších odborníkov – Jerguš Sivoš z ÚPN, aby vám vysvetlil, čo všetko obnáša poznanie o širokej agende zväzkov ŠTB a diskutoval tiež o tom, prečo máme stále tendenciu vidieť tému agentov a spolupráce s ŠTB čierno-bielo. Reč bude aj význame prelomového rozsudku slovenského Ústavného súdu v spore A. Babiš vs. ÚPN.

Vstup na podujatie je zdarma.

Partnerom živej kultúry v Novej Cvernovke je Nadácia VÚB banka.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Partnerom podujatia je CORWIN.
Hlavným internetovým partnerom Startitup.