Grafix: predajná pop-up výstava grafík

Zdielať

Grafix: predajná pop-up výstava grafík

Prídťe si aj vy po svoj unikátny kúsok na predajnú pop-up výstavu značiek Pressink, RISOMAT, Saturejka a grafického dizajnéra Martin Malina, ktorých diela vychádzajú z tradičných techník ako letterpress, risograf a linorez.

GRAFIX – predajná pop-up výstava
grafiky a tradičné tlačiarenské techniky ľudí z Novej Cvernovky

Výstava predstaví značky Pressink, RISOMAT, Saturejka a grafického dizajnéra Martin Malina.

Spája ich voľba tradičných techník tlače – letterpress, risograf a linorez. Tlačové technológie ako letterpres či risograf dávajú grafikám záverečný punc a v konečnom dôsledku aj pridanú hodnotu.

V procese tlače vznikajú určité nezrovnalosti, a tým unikátne výtlačky. Okrem výsledného produktu – grafického printu, nahliadnete aj do samotného procesu tvorby. Jedná sa o predajnú výstavu, každý subjekt vytvorí grafiky špeciálne pre túto výstavu, ktoré si návštevníci budete môcť namieste zakúpiť.

Letterpressové štúdio Pressink je majiteľom majestátneho stroja, tzv. “araba”, ktorým tlačia najstaršou tlačiarenskou technikou (po slovensky letterpress=kníhtlač). Okrem toho v štúdiu rozvíjajú grafický dizajn, keďže tlačiarenské remeslo, dizajn a písmo idú ruka v ruke.

Risomat resp. risograf je síce stroj, ale tlačí s nepresnosťami a jemnou “špinou”. Risografiky spoznáte podľa priamych farieb, ktoré sa môžu kombinovať prekrývaním, čím vznikajú nové odtiene. Je ekologický – farby sú zo sójového oleja, vody a pigmentu, matrica podkladov je laserom vypalovaná na papier z banánových šupiek.

Saturejkine slovné hračky je názov projektu, pod ktorým pracuje Majka Sládečková. Vizualizuje vtipné slovné hračky do ilustrácií, ktoré tlačí v technike linorytu. Jej dvojfarebné grafiky fungujú aj ako forma streetartu.

Martin Malina pôsobí v Ateliéri Perinbaba. Je grafický dizajnér a ilustrátor, ktorý sa venuje okrem počítačovej grafike aj tradičným grafickým technikám – drevorytu a linorytu. Rád však experimentuje s materiálom a v jeho portfóliu možeme vidieť aj sololit.

Miesto konania: vstupná hala Novej Cvernovky pri Artattack shop & room

PROGRAM:
Piatok 9.11.2018
18:00 – 21:00 otvorenie podujatia, výstava výtvarných diel umelcov

Sobota 10.11.2018
13:00 – 19:00 pokračovanie výstavy
14:00 – 17:00 výtvarný workshop s Risomatom na účasť na workshope sa prosím prihláste cez správu)

Nedeľa 11.11.2018
13:00 – 19:00 pokračovanie výstavy

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Za pomoc s propagáciou podujatia ďakujeme partnerom Radio_FM a ČO – Čerstvé Ovocie.