Filmový festival Jeden svet 2021

Zdielať

Filmový festival Jeden svet 2021

Sedem dní nabitých tým najlepším zo sveta dokumentov, podnetnými diskusiami, živými stretnutiami, výstavami, aj interaktívnymi prehliadkami.

Medzinárodný filmový festival dokumentárnych filmov Jeden svet odštartuje už tento piatok,
5. novembra o 12. hodine. Počas siedmich dní vám prinesie vyše 50 filmov z celého sveta a niekoľko slovenských premiér. Môžete si ich pozrieť  online z pohodlia vášho domova alebo naživo v kinách a kultúrnych centrách, napríklad aj v Novej cvernovke.

Festival Jeden svet tento rok vyzýva: Buďme v kontakte! Prostredníctvom filmov a diskusií vás spojí s ľuďmi z blízkeho okolia aj na druhom konci sveta.  Zároveň otvorí dôležité témy, ktoré sú obrazom doby a mozaikou ľudských charakterov. Každý deň na pravé poludnie ponúkne filmy, ktoré budú k dispozícii online na stránke jedensvet.sk alebo na platfome dafilms.sk počas 24 hodín. Tí, čo uprednostňujú živé stretnutia s tvorcami filmov, majú možnosť zájsť do bratislavských kín a kultúrnych centier.


PROGRAM V NOVEJ CVERNOVKE
8.11.
16:00 Recykloworkshop
17:00 Jeden svet v krátkosti
19:00 Obscuro barroco
9.11. 16:00 Recykloworkshop
17:00 Jeden svet v krátkosti SK
19:00 Ladies of the wood / Lesné žienky

JEDEN SVET V KRÁTKOSTI (ZAHRANIČNÉ FILMY)

https://youtu.be/atNP0wlJ_t4

Festival Jeden svet má tento rok prvýkrát v programe krátkometrážne dokumentárne filmy. Ich zjednocujúcou tému je Rozvojová krajina. Produkcia filmov v rozvojových krajinách je vzhľadom na sociálne, ekonomické a politické komplikácie značne obmedzená. Absencia kinematografických fondov, umeleckých škôl či strednej životnej úrovne častokrát núti tvorcov emigrovať do západných krajín, ale núti ich tiež inovatívnymi a umelecky podnetnými spôsobmi reflektovať zložité spoločenské situácie, v ktorých sa ocitli. Jeden svet v krátkosti pripravili študenti Katedry audiovizuálnych Štúdií VŠMU Anna Lazor, Nina Ulická a Matej Ambroš.

→ 8. NOV 17:00 Nová Cvernovka

OBSCURO BARROCO

réžia: Evangelia Kranioti

https://youtu.be/DiACTlPcAqw

Obscuro Barroco je dokumentárna fikcia o závratných výšinách rodovej otázky a metamorfózy. Zároveň ide o kinematografickú poctu mestu plnému extrémov – brazílskemu Riu de Janeiro. Film zachytáva príbeh transrodovej ikony Luany Muniz (1961 – 2017). Zároveň je sondou do rozmanitých snáh hľadať seba samého prostredníctvom transvestizmu, karnevalu a politického boja. Kladie však aj otázky týkajúce sa tak intímnej, ako aj sociálnej túžby transformovať svoje telo. Film osobne uvedie brazílska filmová teoretička Natalia Christofoletti Barrenha. A po projekcii si diváci budú môcť predĺžiť snovú atmosféru mesta bohov na bare. Podávať sa bude legendárny brazílsky drink caipirinha.

→ 8. NOV 19:00 Nová Cvernovka

Recykloworkshop – vyrob si svoje festivalové tričko

Na tohtoročnom festivale opäť môžeme privítať platformu Recyklátor, ktorá už niekoľko rokov pomáha s výrobou našich merchových predmetov. Príďte si aj vy sami vytvoriť naše oficiálne festivalové tričko pod vedením jeho tvorcov za použitia šetrnej techniky originálnej linorytovej potlače, ktorá zároveň odolá aj praniu. Potlač sa robí na tričká, ktoré si prinesiete (biele) alebo budú k dispozícii tričká vyradené z predaja pre nástup novej kolekcie a skončili by vyhodené na skládke. Prispejte spolu s nami k pomalšej móde a zároveň si vynovte šatník originálnym vlastnoručne vyrobeným kúskom.

→ 8. NOV 16:00 Nová Cvernovka

→ 9. NOV 16:00 Nová Cvernovka

JEDEN SVET V KRÁTKOSTI (SLOVENSKÉ FILMY)

Tohtoročnou novinkou je sekcia krátkometrážnych dokumentov, pripravená študentmi Audiovizuálnych štúdií FTF VŠMU. Slovenské pásmo zoskupuje filmy z Ateliéru dokumentárnej tvorby Filmovej a televíznej fakulty VŠMU za posledné tri roky. Prostredníctvom tohto pásma chceme oboznámiť divákov s krátkometrážnou dokumentárnou tvorbou študentov na našom území. Zaujímavé je, že sa v nej ani tá naša slovenská spoločnosť nezrkadlí ako práve idylická. Jeden svet v krátkosti pripravili študenti Katedry audiovizuálnych Štúdií VŠMU Anna Lazor, Nina Ulická a Matej Ambroš.

→ 9. NOV 17:00 Nová Cvernovka

LESNÉ ŽIENKY

Kým sa stihne súmrak zmeniť na úsvit, ponúkajú zelené pľúca mesta v jeho tesnom susedstve možnosť stretnúť okrem bežcov a psičkárov aj záhadné queer stvorenia. Ich životné príbehy spájajú klienti, ktorí prichádzajú a odchádzajú. Sú to lesné žienky.

→ 9. NOV 19:00 Nová Cvernovka

DJ Vesnu v Novej Cvernovke

https://youtu.be/rWZEv47gGSQ

Po filme Lesné žienky sa môžete ešte chvíľu v priestore Novej Cvernovky nechať unášať tónami DJ-a Vesnu, ktorý je známym menom na slovenskej queer scéne. Stojí za akciami ako Tepláreň, Homomat či Shame. Na našom festivale sa postará o atmosféru hravým housovým setom.

→ 9. NOV 20:30 Nová Cvernovka

Buďte pri tom s nami a chyťte si svoje miesto vďaka permanentkám, ktoré sú v predaji už len do októbra:
https://www.jedensvet.sk/permanentky21/
Permanentky budú platné pre vstupy v kinosálach, aj online projekcie (len z územia Slovenskej republiky).

Na Jednom svete myslíme na všetkých. Kým plne zaočkovaní si budú môcť vychutnať atmosféru živých a pritom bezpečných premietaní, pre ostatných pripravujeme plnohodnotnú online alternatívu.


Jeden svet tento rok vyzýva – Buďme v kontakte:
💢 s ľuďmi, ktorí v živote mali inú štartovaciu čiaru alebo sa narodili do krajiny, z ktorej niet iného východiska, ako utiecť do neznáma;
💢 s ľuďmi, ktorí aj v 21. storočí musia v boji za demokraciu a slobodu riskovať svoje životy;
💢 so ženami, ktoré kvôli prísnej legislatíve musia podstúpiť nebezpečné zákroky ohrozujúce ich životy ale aj ženami, ktorých životným poslaním je bojovať za práva iných žien;
💢 s divákmi, ktorí majú sťažené podmienky v prístupe ku kultúre a k filmu, ako sú ľudia so zrakovým a sluchovým znevýhodnením, seniori, cudzinci, azylanti, ľudia bez domova, či rodičia na materskej dovolenke;
💢 v neposlednom rade so samými sebou, so svojimi vnútornými túžbami, radosťami, starosťami a s umením, ktoré robí naše životy krajšími!

Bratislavské projekcie, obohatené o stretnutia s filmármi a ďalšie špeciálne bonusy, sa uskutočnia v Kino Lumiére, Artkino za zrkadlom, kino Klap Filmovej televíznej fakulty VŠMU, Nová Cvernovka, A4 – nultý priestor a na Filozofickej fakulte UK.


Vidíme sa 5.-11.novembra v Bratislave aj virtuálne po celom Slovensku! Pozvite aj svojich kamarátov a rodinu, nech im neunikne nič dôležité.