Eva Priečková a Zuzana Žabková: Weak Women

V tanečnom predstavení Weak Women emancipujeme slabosť, únavu, bolesť a vyčerpanie. Snažíme sa pozrieť na tieto stavy ako zdroje, ktoré nám pomáhajú tvarovať dielo. Stelesniť našu predstavu súčasnej ženy, ktorá sa snaží nepredstierať a upokojovať situáciu. Naopak hľadá vzrušenie v momentoch trápenia a vyčerpania.

Vychádzame z predpokladu, že ostávame v probléme a našou silou je naša slabosť. Čo ak by sme namiesto sily ženy skloňovali jej slabosť a to ako v poriadku to môže byť? Môžeme byť emocionálne, krehké, sentimentálne, naivné zároveň ako sme dravé, manické, hysterické, erotické, extatické a sprosté?
Sledujeme výskumy, ktoré počítajú rozdiel mzdy medzi pohlaviami. Vnímame ťažkú emocionálnu prácu a starostlivosť, ktorá je braná ako samozrejmosť. K tomu všetkému by sme sa mali postaviť vzpriamene a pôsobiť odhodlane, nezlomne. Ale my sme už dávno zlomené a spoločne sa tvarujeme do novej podoby, ktorá nemusí napĺňať spoločenské patriarchálne normy.
V autorskom duete Weak Women (Slabé ženy) upriamujeme pozornosť na emancipáciu slabosti, zraniteľnosti, citlivosť, bolesť a emočnú prácu žien okolo nás. Taktiež sa zaoberáme neplatenou prácou žien, chronickou bolesťou a únavou, či figúrou silnej, nezlomnej reprezentácie ženy v súčasnej spoločnosti. V tanečnom diele sa budeme snažiť preložiť tieto témy do pohybových kvalít prostredníctvom tvorivej metódy, ktorú spoločne skúmame od roku 2018. Prostredníctvom Intencie, Improvizácie a Interpretácie sa ponárame do bádanie pedantného pohybového jazyka, ktorý tvarujeme a choreografujeme tak, aby sme vyššie zmienené témy artikulovali smerom k divákom cez zrozumiteľnosť, silnú obrazotvornosť a imagináciu.
—-
Dve ženské fosílie držiace sa na nohách do poslednej chvíle. Moment pre vyčerpaním sa rovná momentu pred extázou. Už od 11.00 melieme z posledného. V stave konštantného vyčerpania sa ukladáme na kolená a ohýbame naše končatiny do rôznych tvarov. Smerom k ženským predkyniam, ku gestám, tikom a nervozitám, ktoré sme si uložili do pamäte od našich starých mám a z fotiek žien SNP.
Skamenelé a stuhnuté telá participujú na tanečnom maratóne prekarizovanej profesie “nezávislej” umelkyne na Slovensku. Môžeme tancovať pre dôstojné pracovné podmienky, pre právo na oddych, pre angažovanie sa umeleckých organizácií v globálnych otázkach. Sme nalomené a ranené, a pritom rojkovsky neprestávame hľadať hravosť, senzuálnosť a slasť.
V tanečnom predstavení Weak Women emancipujeme slabosť, únavu, bolesť a vyčerpanie. Snažíme sa pozrieť na tieto stavy ako zdroje, ktoré nám pomáhajú tvarovať dielo. Stelesniť našu predstavu súčasnej ženy, ktorá sa snaží nepredstierať a upokojovať situáciu. Naopak hľadá vzrušenie v momentoch trápenia a vyčerpania.
Lístky:
Predpredaj: 8 € (link soon)
Na mieste: 10 €
Študenti s preukazom ISIC: 6€ (predpredaj aj na mieste)
Koncept a performance: Eva Priečková, Zuzana Žabková
Hudba: Antonia Beeskow
Kostýmy a scénografia: Nik Timková, Vojtěch Hlaváček
Produkcia: Klaudia Klembarová, co.labs Brno
Ďakujeme: Jakub Juhás – mappa editions, Rezi.dance Komařice, SNG – Schaubmarov mlyn
Projekt je realizovaný s finančnou podporou hl. m. Prahy a MKČR.
Z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislavy.
Za dôveru pri vzniku Novej Cvernovky ďakujeme Bratislavský kraj.
Za tlač ďakujeme bittner print.
Digitalizáciu kultúrneho priestoru finančne podporil Audiovizuálny fond / Slovak Audiovisual Fund.