Divadlo Líšeň: Putin lyžuje

Zdielať

Javisková reportáž je politickou fraškou o obetiach Putinovej vlády. Nasledovať bude diskusia s režisérkou a reportérkou, ktorá bola v čase vypuknutia vojny v Charkove.

Ukážka z inscenácie: https://youtu.be/yJFJfWQktTc
Inscenácia na motívy knihy Anny Politkovskej zavraždenej v roku 2006 je politickou fraškou o obetiach Putinovej vlády.
Rovnako ako kniha Anny Politkovskej Ruský Denník aj inscenácia spája formou montáže príbehy, politické súvislosti aj prosté ľudské osudy. Prvýkrát ju divadlo Líšeň odohralo v roku 2008. tzn. pred štrnástimi rokmi, aktuálnosťou však mrazí aj dnes. Postavy, ktoré v hre vystupujú, sa stále objavujú na ruskej politickej scéne.
Scéna je minimalistická, no dômyselne pracuje s pocitmi diváka/čky. Predstavenie sa hrá vo veľkom vojenskom stane, najvýraznejším prvkom je veľký písací stôl slúžiaci ako dejisko pre „výjavy z Ruska“. Spomínané sú v nej skutočné udalosti – výbuchy obytných domov na rôznych miestach, obsadenie divadla na Dubrovke, napadnutie a rozstrieľanie ruskými tankami školy v Beslane.
Viac sa dočítate v aktuálnych článkoch denníka SME a Aktuality
Po predstavení bude nasledovať diskusia s jeho režisérkou Pavlou Dombrovskou a reportérkou na voľnej nohe, ktorej články publikovali Al Jazeera, The Guardian, BBC či Foreign Policy.
Pavla Dombrovská je súčasťou brnenského experimentálneho divadla Líšeň, ktoré si rado vyberá provokatívne a ešte nespracované témy. Používajú masky, bábky, výtvarné divadlo, živú hudbu a experimentujú tiež s textom a hovoreným prejavom.
Sára Činčurová Ukrajinu doteraz pracovne navštívila 11-krát. Naposledy koncom tohto februára, v čase, keď Rusko napadlo Ukrajinu, sa nachádzala v Charkove. Aj o tom sa bude rozprávať spolu s Lacom Oravcom.
___
Scenár a réžia: Pavla Dombrovská
(na motívy Ruského denníka Anny Politkovskej)
60 minút
prístupné pre divákov od 13 rokov
Podujatie sa uskutoční v Telocvični Novej Cvernovky
___
Vstupné: https://goout.net/sk/putin-lyzuje/szcvwat/
*výťažok zo vstupného bude v plnej výške venovaný na pomoc Ukrajine.
#standwithukraine
Vstup do interiéru je povolený iba s respirátorom.
V priestoroch sú k dispozícii bezkontaktné dezinfekcie.
__
Partner živej kultúry v Novej Cvernovke je Nadácia VÚB.
Z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislava.