Displace ❘ Bratislava ❘ Premiéra & Release párty

Zdieľať

Displace ❘ Bratislava ❘ Premiéra & Release párty

Premiéra filmového dokumentu o dancehallovej scéne na Jamajke, ktorý približuje túto subkultúru, nebezpečnú a zároveň čarovnú atmosféru jamaiského Kingstonu.

Filmový dokument o dancehallovej scéne v Kingstone na Jamajke, vytvorený kameramankou Veronikou Donutkovou, hudobníkom Radimem Vychopňem a slovenskou dancehall tanečníčkou Beshiu, sa snaží ukázať dancehall, ako životný štýl na Jamajke a nielen ako tanec či hudobný žáner.
Keď sa opýtate, čo je to dancehall, väčšina ľudí vám nedokáže odpovedať. Niektorí by vám povedali, že je to ten sexuálny a vulgárny tanec alebo v lepšom prípade, že se jedná o mladšieho súrodenca Jamajského hudobného štýlu Reggae.
Tak či tak, dancehall nemá moc dobrú reputáciu – ľudia vlastne ani moc nevedia o ňom a ani o prostredí, z ktorého pochádza. Nie je sa čomu diviť, Jamajka je pre nás tak vzdialené a izolované miesto, ktoré sa k všetkému ešte tak rýchlo mení a vyvíja. Napriek tomu jeho kultúrne prostredie ovplyvňuje pop music, módu aj tanec po celom svete viac než si myslíme. A práve o tejto kultúre z Kingstonu je dokument Displace.

Jeho základom sú rozhovory s hudobníkmi ako sú RDX, Sanjay, Gavsborg z producentského dua Equiknoxx alebo speváčka Tifa. Do tajov tanca tvorcov zasvätili tanečníci z crew Sopreme Blazzaz a Rifical Team, ale i tanečníci ako Shelly Belly, Kaytie Insanity a Kissy McKoy. O tom, ako to chodí na párty prehovorili selektori Supa Hype a Hotta Rice.

Je to príbeh jamajskej subkultúry rozprávaný jej aktérmi. Nechajte sa vtiahnuť do nebezpečného prostredia jamajského Kingstonu, ktorý je temperamentný, plný vášne a radosti zo života.

Režie – Veronika Donutkova a Radim Vychopeň
Dancehall odborník – Barbora Žišková
Kamera – Veronika Donutkova a Václav Píša
Zvuk – Radimo

60min, Jazyk – ENG , Titulky – CZ, Lokácia – Jamajka

Všetky info o projekte nájdete na www.redbull.cz/displace