Diskusia o knihe Čierne diery: Stratená Bratislava (+ párty)

Zdielať

Diskusia o knihe Čierne diery: Stratená Bratislava (+ párty)

Špeciálna diskusia o ručne viazanej knihe risografík od Daniely Olejníkovej.

Takýchto kníh vyšlo na svete len zopár. To si zaslúži špeciálnu diskusiu. Ručne zviazaná kniha 30 risografík Daniely Olejníkovej zachytáva ohrozenú históriu Bratislavy. Pamiatky, ktoré boli zbúrané, alebo sa práve menia. Vytlačiť umeleckú knihu sám na starej technológii je ortieľ. Na knihe sme pracovali 1 rok bez prestávky, samotná tlač trvala 3 mesiace.

Nestihli sme spraviť krst knihy, keď sa vypredala za 2 hodiny. Tak vás pozývame aspoň na pitvu (hĺbkovú diskusiu) za účasti všetkých autorov. Priamo v Novej Cvernovke, kde sme knihu po nociach vytvorili. S moderátorom Martinom Staňom z Rádia_FM a vašimi otázkami. A následnou párty (DJ, tapas a kokteily).

Povieme si viac o tom, ako vzniká kniha na risografe. Prečo je to psycho vytlačiť 850 kusov, keď vo svete vznikajú takéto publikácie v 100 alebo 300 kusoch. Daniela Olejníková porozpráva o 6-mesačnej tvorbe ilustrácií pamiatok Bratislavy, Michal Tornyai o tlači na Risomate aj o tvorbe nového písma Čiernych dier. Výsledok ich práce bolo treba ručne vytriediť a ručne zviazať. Triedenie trvalo 15 ľuďom 2 dni. Ručná väzba 2 mesiace.

O histórii zbúraných pamiatok a budovách, o ktorých sa ešte len rozhodne, porozprávajú Martin Lipták z Čiernych dier a Veronika Chládeková z Klubu ochrany technických pamiatok.

Vidíme sa v Novej Cvernovke v sobotu 22. februára o 18:00. Obľúbené cvernovkárske bistro Dvanásť duší pripraví vege tapas. A na bare bude prebiehať podujatie Kultúra pitia s kokteilmi podľa knihy Davida Emburyho z roku 1948: Daiquiri, Jack Rose, Manhattan Martini, Old Fashioned, Sidecar.

DJ bude tiež špeciálny — grafik a pankáč Palo Čejka. Tešíme sa. Vstup je voľný. Príďte. Bude to na dlhší čas posledná diskusia o grafikách Čiernych dier (už nás bolia ústa:)