Čierne diery: Krst knihy ~ 100 podpisov ~ 40 pív ~ grafiky

Zdielať

Čierne diery: Krst knihy ~ 100 podpisov ~ 40 pív ~ grafiky

Čierne diery vydali svoju prvú veľkú knihu o priemyselných pamiatkach zabudnutých miest Slovenska. Sto podpísaných kníh prinesú na oficiálny krst v stredu 21. novembra v Novej Cvernovke.

Kniha má 400 strán (alebo aj nie), je v nej zhruba 100 lokalít (alebo aj nie), je plná fotografií, reportáží, textov o pamiatkach, má ilustrácie Daniely Olejníkovej a grafický dizajn Michala Tornyaia.

Špeciálne na krst uvaril pre Čierne diery remeselné pivo Trenčiansky pivovar Lanius. Hudobným sprievodcom večera bude Matej Gyárfáš z projektu Phragments, jeden z priekopníkov temného ambientu a industrialu na Slovensku.

Kniha vznikala 1 rok, i keď materiál pre ňu Čierne diery zbierali 4 roky. Obsahovo je veľkou cestou naprieč Slovenskom, za jeho zabudnutou históriou, od západu ku hraniciam s Ukrajinou a naspäť. Nie je to encyklopédia, ale zbierka nadšenia pre záchranu chátrajúcich pamiatok.

Je to žiarivá kniha, v ktorej zablúdite. Čierne diery zrušili čísla strán, obsah aj register. Vyznať sa v nej môžete len podľa náznakovej mapy trasy. Celá kniha je vytlačená zo 4 Pantone farieb a ich kombinácie – modrej, žltej, ružovej a tyrkysovej. Pripomína tak grafiky Čiernych dier z tlačiarne RISOMAT a zároveň má vďaka tomu hypnotický nádych.

Grafický dizajnér Michal Tornyai vysádzal knihu veľmi netradične. A spolu s Čiernymi dierami do nej ukryli rôzne odkazy. Hostia v knihe nie sú odfotení, ale ich príbeh ilustrovala ako vždy skvelá Daniela Olejnikova Illustration.