Bratislavský knižný festival / BRaK 2019

Zdieľať

Bratislavský knižný festival / BRaK 2019

Šiesty ročník multižánrového Bratislavského knižného festivalu BRaK sa bude konať od 14. – 16. júna 2019 v priestoroch Novej Cvernovky.

Nebude chýbať predajná výstava kníh malých vydavateľstiev a knižných projektov a časopisov, výstavy, stretnutia s autorkami a autormi, divadlo, tvorivé dielne, koncerty – jednoducho to najlepšie z knižnej tvorby zo Slovenska a okolitých krajín.

Po prvýkrát bude programová časť festivalu z časti aj geograficky ukotvená a zameraná na susedné Maďarsko. Do Novej Cvernovky tak tento rok zavítajú tváre súčasnej maďarskej knižnej a hudobnej scény, medzi inými Benedekt Tóth, autor knihy Mŕtve body, či Ferencz Czinki, ktorého návšteva festivalu v minulosti inšpirovala k vzniku novely Bratislavské metro (vychádza vo vydavateľstve BRAK). S maďarským literárnym milieu totiž súvisí aj téma festivalu „melanchólia“, ktorú dôsledne rozpracoval maďarský autor László Foldényi a figuruje aj v názve knihy Lászla Krasznahorkaia Melanchólia vzdoru, ktorá vyjde v slovenčine tento rok.

Zo slovenských umelcov sa predstaví knižná novinka Na konci sveta nie je nič od Monika Kompaníková s ilustráciami Veroniky Holecovej Klímovej, tvorba študentov vizuálnej komunikácie z ateliéru Typolab (VŠVU) a ďalší.
V rámci hudobného programu vystúpi napríklad slovensko-česká kapela Ankramu, so svojim experimentálnym psychadelickým postrockom a poetickými textami Michala Kramára. Z Čiech na Brak tento rok zavíta Vojtěch Matocha, s grafickým románom Prašina (vychádza vo vydavateľstve Artforum), zakladateľka prvej linoryteckej fotobanky Linostock Magdalena Rutová; a súčasťou výstav budú aj ukážky Knihy klidu Lucie Lučanskej tlačenej na risografe, ktorá vznikala počas rezidencie pre mladých ilustrátorov v Novej Cvernovke, pod kuratelou festivalu minulý rok.

O podrobnom programe vás budeme priebežne informovať.