BRaK / Bratislavská knižný festival 2021

Zdieľať

BRaK / Bratislavská knižný festival 2021

Predajná výstava kníh s bohatým sprievodným programom – výstavy, diskusie a autorske čítania, koncerty, divadlo, workshopy i detský program.

8. ročník multižánrového Bratislavského knižného festivalu #BRaKsa uskutoční od 25. – 27. júna 2021 v Novej Cvernovke.
Tohtoročná téma festivalu bude #novádoba.
Viac informácii o programe už čoskoro.

PIATOK

 

17:00 Čau o piatej – Návrat anjelov

Park de Palma

Manifest Osamelých bežcov, čítanie z antológie.

 

18:00 Interhelpo: vízia lepších svetov 

Park de Palma 

Diskusia o knihe Utópia v Leninovej záhrade s autorom Lukášom Onderčaninom, moderuje Marek Hudec.

 

19:00 NOVÁ DOBA – Odkiaľ pochádzame? Čo sme? Kam ideme? 

Park de Palma

Filozof Václav Janoščík v diskusii o súčasnom svete a spoločnosti s moderátorom Jakubom Joštom.

 

19:00 Ottessa Moshfegh 

Sála (online rozhovor) 

Ottessa Moshfegh (1981) je rodáčka z Bostonu. Zaujala už svojím románovým debutom Eileen, za ktorý v roku 2015 získala nomináciu na Man Bookerovu cenu. Nasledovala zbierka poviedok Homesick for Another World a v roku 2018 jej druhý román Môj rok pokoja a odpočinku, ktorý sa doteraz teší mimoriadnemu úspechu a minulý rok vyšiel aj v slovenskom preklade. Svoje poviedky publikuje aj v prestížnom The Paris Review. Jej príbehy spájajú svojrázne hrdinky a hrdinovia, ale aj cit pre atmosféru, ktorý nechýba ani v jej ostatnom románe, metadetektívke Smrť v jej rukách, ktorú práve vydáva Literárna bašta v preklade Daniely Krnáčovej. 

 

 

21:00 Taomi / koncert 

Park de Palma 

Taomi je slovenský umelec vystupujúci v rámci mladého zoskupenia WELOVEVERYSIMPLE, ktoré spája kreatívnych ľudí z viacerých oblastí umenia vrátane hudby, módy alebo filmu. Taomi svojim jedinečným hlasom prináša pozitívne frekvencie najmä medzi mladých ľudí. Do povedomia sa dostal už v roku 2019, kedy vydal svoj debutový album “LET”. Neskôr, presne o rok, Taomi zmenil hudobný smer a pristúpil k neo-soulu a jazzu s albumom pod názvom “<3”. V súčasnosti sa Taomi venuje prevažne spoluprácam. Nedávno však priniesol na svet nový singel s názvom “LEITO”. Na našom festivale Taomi vystúpi prvýkrát po roku a pol koncertnej pauzy. 

 

Vstup na koncert je 4 eurá v predpredaji cez GoOut, 5 eur na mieste. 

 

SOBOTA

Predaj kníh: 10:00 – 19:00

 

10:00 Divadlo : Domy stromy / detský program  

Park de Palma 

Súrodenci Peťo a Peťa sa vydajú na výlet do lesa. Ich stanovačka zrazu naberie nečakané rozmery, pretože okolo nich sa dejú zvláštne veci. Stretnú pani Les, zubatý kaleráb a aj sovu, ktorá má problémy so spánkom. Dobrodružstvo prinúti súrodencov, aby konali spolu. No postačí to, aby našli príčinu záhad, a aby sa z hašterivých súrodencov stali hrdinovia lesa? Vydajme sa spoločne na dobrodružnú stanovačku, na ktorú budú ešte Peťo a Peťa dlho spomínať!

 

11:00 Pes Moko a  jeho oko: Minikoncert a čítačka 

Park de Palma

Účinkujú: Mirka Ábelová, Juraj Zaujec, Esterka Zaujecová 

Psík Moko má len jedno oko. Keďže sa mu preto všetci smejú, žije ďaleko od ľudí a zvierat. Jedného dňa si povie, že samota ho už nebaví. Zbalí si mapu, kompas, deku a granule a vydáva sa na dobrodružnú cestu za novým okom. Zablúdi až do lunaparku, kde spozná malého Viliho. Ten mu pomôže hľadať nové očko a spoločne stretávajú rôzne podivné bytosti. Tie ich naučia, že z toho, čo je iné, než sme my, nemusíme mať strach. Že dobro a krása vychádzajú odinakiaľ. A že sú dôležitejšie veci než to, ako vyzeráme. Pes Moko a jeho oko je šarmantný rozprávkový príbeh vo veršoch pre deti a ich rodičov od známej slovenskej poetky. Prvýkrát zaznejú aj zhudobnené pesničky z knižky. 

 

12:00 Detský workshop s Markou Staviarskou

Kabinet pomalosti 

 

 

14:00 Básne 

Park de Palma

 

 

14:00 Medziriadky

Kabinet pomalosti 

Autorské čítanie s Janou Micenkovou a Emmou Vičanovou

 

14:00 Petra Feriancová: Chovateľ. Ríša vtákov / komentovaná prehliadka výstavy

Stretnutie o 14:00 vo foyer Novej Cvernovky 

V spolupráci so “Sdružení The Július Koller Society, které provozuje výstavní prostor pro současné umění, archív a výzkumnou a publikační platformu se sídlem v Nové Cvernovce” pozývame na komentovanú prehliadku výstavy Petra Feriancová: Chovateľ. Ríša vtákov. Komentovanú prehliadku povedie kurátor Daniel Grúň. 

 

Výstava bude prístupná v piatok a sobotu v čase od 13:00 do 18:00. 

Pri vstupe na prvé poschodie zadajte na klávesnici videovrátnika číselný kód 1018. 

 

15:00 Zošalieť radšej v divočine? 

Park de Palma 

Aleš Palán vydal knihu “Raději zešílet v divočině” na základe rozhovor so šumavskými pustovníkmi a samotármi, ktorý žijú mimo civilizáciu. Prináša v nej pohľad do tajuplného sveta, o ktorom takmer nič nevieme. O putovaní, samote a prírode sa s ním v diskusii porozpráva žurnalista, riaditeľ Karloveskej knižnice a príležitostný putovník Tomáš Prištiak

 

15:00 Prednáška o knižnej väzbe s Eliškou Čabalovou 

Kabinet Pomalosti 

Prednášku Doc. PhDr. Elišky Čabalovej venovaná typológii knižnej väzby od staroveku až po súčasnosť s ukážkami jednotlivých funkčných makiet. Okrem toho Eliška predstaví Ateliér knižného dizajnu, ktorý vedie na Ostravskej univerzite a práce študentov, ale aj svoju tvorbu, ktorá zahŕňa niekoľko rôznych výtvarných odborov. Popri viazaní knižných bibliofilií či vytváraní autorských kníh sa venovala aj textilu, pôsobí v oblasti voľnej grafiky, kaligrafie a obalového designu. Práce Elišky Čabalovej sú zastúpené v zbierkach Museum für Kunst undGewerbe (Hamburg, Nemecko), Moravskej galerii v Brne, Národného muzea v Prahe, Muzeaknihy v Lokti nad Ohří, Památníku národního písemnictví v Prahe, Jihočeského muzea v Českých Budejoviciach, súkromných zbierkach v Českej republike, vo Francúzsku a v USA. 

Prednáška bude trvať 90 minút. 

 

15:00 Pressink workshop 

Ateliér Pressink, stretnutie o 15:00 vo foyer Novej Cvernovky  

Pressink je kníhtlačiarsky a tvorivý pracovný priestor. Štúdio založila v roku 2016 grafická dizajnérka Kristína Uhráková a ide o prvý funkčný priestor zameraný na kníhtlač na Slovensku. Kristína Uhráková povedie grafický workshop pre dospelých, na ktorom si bude môcť každý vytvoriť svoju grafiku. 

 

16:00 Zabiť Františka / koncert 

Park de Palma 

Zabiť Františka je slovenský alt-folkový pesničkár, ktorý vo svojej tvorbe úspešne kĺbi folk, klasickú gitaru a indie-pop. Výrazným prvkom vystúpení je jeho clivý a podmanivý hlasový prejav, zatiaľ čo pri započúvaní sa do jeho textov poslucháč nachádza spleť popkultúrnychodkazov. V marci vydal eponymný debutový album.

 

17:00 Príbeh razie v Moldave

Park de Palma

Samo Marec spolu reportérkou Denníka N Veronikou Prušovou napísali knihu Roky bezprávia. Tá rozpráva neuveriteľný príbeh razie v Moldave, v ktorej do detailov opísali nielen priebeh samotnej razie a osem rokov sa ťahajúci reťazec zlyhaní jednotlivcov aj rôznych úrovní štátnej moci, ale aj príbehy jednotlivých aktérov – poškodených, obžalovaných aj ľudí, ktorí im pomáhali na ceste za spravodlivosťou. 

Diskusiu o knihe a razii v Moldave a jej dôsledkoch s nimi bude viesť ľudskoprávny aktivista Laco Oravec. 

 

17:00 A telo sa stalo slovom a prebývalo medzi ženami / 25 rokov Aspektu

Kabinet Pomalosti 

Spomíname s Knižnou edíciou ASPEKT. 

Medzigeneračná a medzitematická diskusia s aspekťáčkami o mnohovrstvosti a rozbiehavosti textov, ktoré u nás už 25 rokov vzdorujú stereotypnému škatuľkovaniu.

V roku 2021 oslavuje Knižná edícia ASPEKT 25. výročie od vydania svojej prvej knihy. 

“Keď sme sa v dnes už historických 90. rokoch radovali zo slobody, bola to najmä sloboda

reflektovať, premýšľať, hádať sa, nesúhlasiť, učiť sa, počúvať a prinášať impulzy. Všetky

nasledujúce desaťročia boli hektickejšie, než by sme si boli želali a na tom sa takmer nič

nezmenilo ani dnes. Knižná edícia ASPEKT bola a stále je pri tom.

Rady sa navzájom stretneme a privítame s tými, ktoré sa môžu pochváliť staršími i novšími

knihami z Knižnej edície ASPEKTU a keďže ich je neúrekom, uvádzame aspoň niektoré:

Irena Brežná, Uršuľa Kovalyk, Jana Juráňová, Barbora Hrínová, Alexandra Ostertágová, Nóra Ružičková, Jana Cviková, Zuzana Maďarová…” 

Vystupujúci: 

Barbora Hrínová, Jana Juráňová, Jana Cviková, Zuzana Maďarová, Alexandra Ostertágová

 

 

18:00 Prirodzené svetlo Pála Závadu 

Park de Palma

V románe Prirodzené svetlo sa spisovateľ Pál Závada vracia k svojim maďarsko-slovenským koreňom do Slovenského Komlóša v Békéšskej župe. Postavami v jeho rozprávaní sú obyčajní ľudia, muži a ženy, Maďari, maďarskí Slováci aj Židia, autor rozvíja ich osudy pred druhou svetovou vojnou, počas vojny a v povojnových rokoch. Diskutovať bude s PálomZávadom prozaik, básnik a dramatik Silvester Lavrík

 

 

19:00 Východný blok: diskusia s Lanou Lux 

Park de Palma

Lana Lux (1986) sa narodila v Dnipropetrovsku na Ukrajine. Keď mala desať rokov, spolu s rodičmi sa ako židovskí kontingentní utečenci usadili v Nemecku. Vyštudovala herectvo v Berlíne, kde žije a pracuje. Na festival BRaK príde spolu s prekladateľkou Paulínou Čuhovouuviesť preklad svojho románového debutu Kukolka z roku 2017, krutý príbeh o postsovietskejrealite rozprávaný z perspektívy dieťaťa, ktoré zo dňa na deň muselo dospieť.

S autorkou sa bude rozprávať publicista a spisovateľ Michal Hvorecký. 

 

 

21:00 NVMERI / koncert 

Park de Palma

 

Math/progrockové trio NVMERI sú Pišta Královič, Palo Javorník a Miro Tuchyňa. Hudba NVMERI je plná matematických beatov a chytľavých melódií inšpirovaných škandinávskym indie popom. 

Spájaním komplexných a pritom ľahko stráviteľných aranžmánov, šumivých synťákovýchplôch, psychadelických sólových úletov či Pištovho vyššie položeného hlasu, sa zaraďujú k pozoruhodným zjavom na hudobnej scéne. 

 

22:00 Drť / koncert 

Sála 

Angažovanú kapelu tvorí zmes hudobníkov zo Slovenska a Maďarska. Texty Mareka Kundláka spolu s intenzívnym zvukom za hranicou štandardných žánrov testujú svedomie doby pred revolučným rokom 1989 a dnes.

 

Autorom projektu je hudobný skladateľ a saxofonista Miroslav Tóth, známy aj vďaka spolupráci s Kronos Quartet. Kapelu založil v roku 2019. Do zoskupenia prizval speváka Michala Kaščáka, klávesistku Luciu Chuťkovú – Ďzubákovú, gitaristu Mareka Buranovského(Vojdi), basgitaristu Mártona Csernovszkého (The Best Bad Trip) a bicistu Árona Portelekiho(Thisnis, Dorota). Spoločne tvoria svojský rukopis oscilujúci medzi viacerými žánrami od punku po (free) jazz

 

Vstup na oba koncerty je 7€ v predpredaji cez GoOut, 10€ na mieste. 

 

 

NEDEĽA

Predaj kníh: 10:00 – 17:00 

 

10:00 Môj strakatý smiech alebo ako som sa stal silným / Detské divadlo 

Park de Palma 

Interaktívna divadelná dramatizácia na motívy knihy Daniela Rušara: Strakáč a Tíoni. O hendikepoch, hľadaní vnútornej sily, tolerancii a priateľstve.

 

11:00 Komiksový workshop Jarmil in India pre deti s Marekom Rubcom 

Kabinet Pomalosti 

Počas workshopu si deti vytvoria rôzne komiksové dopravné prostriedky z ktorých si potom vytvoria vozidlo a vydajú sa ním na cestu svojich snov. 

 

 

13:00 Synchroironizovaný muž Martiny Sľúkovej

Park de Palma 

Herečka, režisérka a dramaturgička Martina Sľúková napísala zbierku 36 mikropoviedokSynchroironizovaný muž. Tie sú o náhodných okamihoch, bezčasej bezmocnosti, erotických túžbach aj veľkolepých epizódach v nepredpokladateľných kontextoch. O knihe, náhodnosti a absurdite sa s Martinou Sľukovou porozpráva redaktor a moderátor Dado Nagy. 

 

14:00 KAPITALKS Zabudnutá ľavica: Avantgardné časopisy

Park de Palma 

V medzivojnovom období vychádzalo v Československu niekoľko avantgardných, ľavicových časopisov. Pripomenieme si aspoň dva z nich: Novú Bratislavu a DAV. Budeme sa rozprávať s germanistkou a teoretičkou dizajnu Klárou Prešnajderovou a literárnym teoretikom Martinom Makarom. Moderuje sociológ a redaktor Kapitálu Dominik Želinský.

 

15:00 Štefánik na tretiu 

Kabinet pomalosti 

Za posledný rok vyšlo toľko ilustrovaných kníh o Štefánikovi ako nevyšlo za sto rokov od jeho smrti. Rozhovor s tromi tvorcami grafického spracovania života jedného z najpopulárnejších Slovákov. Diskusiu o komiksoch povedie s Michalom Balážom, Tomášom Kriššákom a Adamom Berkom teroretik popkultúry Juraj Malíček. 

 

15:00 Pressink workshop 

Ateliér Pressink, stretnutie o 15:00 vo foyer Novej Cvernovky  

Pressink je kníhtlačiarsky a tvorivý pracovný priestor. Štúdio založila v roku 2016 grafická dizajnérka Kristína Uhráková a ide o prvý funkčný priestor zameraný na kníhtlač na Slovensku. Kristína Uhráková povedie grafický workshop pre dospelých, na ktorom si bude môcť každý vytvoriť svoju grafiku. 

16:00 Súčasné flanérstvo 

Park de Palma

Kto je to flanér a čo robí v meste? 

Jana Beňová napísala knihu Flanérova košeľa, v ktorej opisuje 8 a pol bratislavských ulíc z pohľadu flanéra

Fabian Saul (1986) je hudobný skladateľ a šéfredaktor magazínu Flaneur, ktorý každé svoje číslo venuje jedinej ulici v niektorej zo svetových metropol. Spolu s ďalšími autormi odtiaľ prináša originálne príbehy poznamenané nomádstvom a interdisciplinaritou. Aj vo svojej knižnej eseji Boulevard Ring krúži po jednom prstenci Moskvy a skladá kúsok po kúsku obraz mesta, v ktorom sa stretáva minulosť s budúcnosťou a všetky cesty končia niekde v bludisku. Objavuje mikrokozmos mesta, kde každé zastavenie prináša nové objavy. Žije v Berlíne, kde momentálne dokončuje aj svoj prvý román, ktorý vyjde budúci rok.

Diskusiu s nimi moderuje profesionálny mestský chodec Laco Oravec. 

19:00 Bert & friends / koncert

Park de Palma

Bert & Friends je česká skupina, ktorá debutovala v roku 2016 singlom Haluzinace. Frontmanom kapely je Albert Romanutti. členovia kapely o sebe tvrdia, že sa vrátili v čase z roku 2050 a prišli svojimi piesňami zachrániť hudobnú scénu. Ich skladby sa vyznačujú psychadelickým prístupom a abstraktným textom. Najstreamovanejšou skladbou tejto kapely sú Plody moří. V 2019 boli nominovaní na Cenu Anděl ako Objav roku, v 2021 Andělavyhrali za videoklip Piš mi básně

Vstup na koncert je 4€ v predpredaji cez GoOut, 5€ na mieste.

PIATOK AŽ NEDEĽA

Voda – život, mýtus, pohyb / výstava 

Skrytý bar 

 

Téma vody je opakujúci sa prvok mytológie a rozprávkových kníh: na brehoch morí a riek sa otvárajú ďalšie svety, naloďujú sa na nich odvážni cestovatelia, ktorí sa vydávajú na výpravu s cieľom objaviť neznáme, hrdinovia prekonávajú mnoho prekážok pri hľadaní životodarnej vody. Táto téma, podobne ako naše rieky spája tvorcov v krajinách Vyšehradu. Naša výstava sa zameriava na ilustrácie v detských knihách, ktoré zahŕňajú tri základné typy vizuálneho stvárnenia vody: voda ako rozprávkovo-mýtický motív, voda ako riečne a morské prostredie a voda ako miesto zotavenia.

Výstava predstavuje výber diel najlepších súčasných poľských, českých, slovenských a maďarských ilustrátorov a ilustrátoriek.

Kurátor: Emese Révész


Hlavný partner: Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Partneri: Visegrad Fund, autorská spoločnosť LITA, hlavné mesto SR Bratislava, Literárne informačné centrum, Goethe Inštitút v Bratislave, Kreatívna Európa, Nová Cvernovka.
Ďakujem aj ďalším partnerom, mediálnym partnerom a podporovateľom.